szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A jogszabály 2010-től márcsak százalékos mértékű eho-kötelezettséget ír elő, a tételes egészségyi hozzájárulás ugyanis ettől az évtől megszűnt. Kinek, mikor kell fizetnie és mikor mentesül e kötelezettség alól? A Saldo Tb-szakértője összefoglalta.

A százalékos egészségügyi hozzájárulás mértéke, az alapját képező jövedelem 11 százaléka. Ilyen jövedelem lehet az, amit belföldi illetőségű magánszemély kap, az összevont adóalapba tartozik, vagy az adóelőleg megállapításánál illetve egyes különadózó jövedelmek után figyelembe vett összeg. Ez utóbbi csak abban az esetben, ha a természetes személy a társadalombiztosítási szabályok szerint nem biztosított. Vagy az is elég, ha egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie, mint saját jogú nyugdíjas, egyéni és társas vállalkozó. A "belföldi illetőség" megítélése legegyszerűbben a lakcímkártya létével történik, így tehát az, akinek nincs lakcímkártyája (és nem csak elveszett, vagy lejárt) nem fizet eho-t.

Ezt a 11 százalékot az esetek többségében a kifizetőnek – ha van - kell fedeznie. Ha például egy cég kiküldetést teljesítő dolgozóját házastársa is elkíséri az útra és az ő repülőjegyét is kifizetik anélkül, hogy  biztosítási jogviszonyban állna a céggel, akkor a repülőjegy értéke után a cég további 11 százalékos egészségügyi hozzájárulást kénytelen fizetni. Az Szja törvény szerint  ugyanis a repülőjegy ez esetben adóköteles természetbeni juttatásnak minősülő személyszállítási szolgáltatás.

 A cikk folytatása azAdózónán olvasható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Egészségügyi reform: mi kéne, ha vóna?

Mitől beteg a magyar egészségügy? Világjárvány és helyi kór egyaránt gyötri. Már nem a diagnózisnál kellene tartani, sürgősen a gyógyításhoz kéne látni, mert a fejlett világhoz mért lemaradásunk egyre nő. Orosz Éva közgazdász rendel.

hvg.hu Plázs

Óriási gond az egészségügyi analfabétizmus

Betegek és egészségügyben dolgozók szempontjából egyaránt káros az "egészségügyi analfabétizmus", vagyis az egészségügyi ismeretek teljes hiánya. A betegségek megelőzésének, a betegellátás reformtörekvéseinek ebből eredő nehézségeit, az angol Lancet szerkesztőségi cikkben ismertette.