szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Közös pályázatok, egymás eredményeinek és tudásbázisának hasznosulása, valamint a fiatal szakemberek régióban tartása a legfőbb célja annak a magyar-román együttműködésnek, amelyben a hajdú-bihari és a romániai Bihar megyei infotechnológiai (IT) cégek vesznek részt.

A decemberben indult, nyolc hónapos projekt elsősorban a Debreceni Egyetem Informatikai Karának (DE-IK) tudásbázisára és a debreceni központú Szilícium Mező klaszter által összefogott cégekre támaszkodik magyar oldalon. Tóth István, a Szilícium Mező Kft. cégvezetője a Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében folyó projekt szerdai debreceni rendezvényén elmondta: július végéig száz-száz román és magyar IT céggel veszik fel a kapcsolatot, amellyel a határon átnyúló klaszteresedés irányába tesznek lépéseket.    

A 80 ezer eurós, 95 százalékban uniós támogatású program vezetője a Debreceni Info Park Nonprofit Közhasznú Kft., míg a román partner a nagyváradi Romániai Vállalkozásokért Egyesület. Tóth István szerint a régiós IT szektor az elmúlt tíz évben hatalmas fejlődésen ment át, hisz korábban az informatikusként végzett hallgatók szinte mindegyike elhagyta a régiót. Ma már számos lehetőség áll előttük: a DE-IK új, minden igényt kielégítő épülete mellett az egyetem Kassai úti campusán informatikai inkubátorház is segíti a hallgatók helyben maradását, kutatásukat vagy az intézményben alapított spin-off cégük működését.    

A projekt - folytatta - éppen a lehetőségek szélesítését kívánja elérni: közösen könnyebb pályázati pénzekhez jutni, egymás infrastruktúrájának és hátterének felhasználásával pedig hatékonyabb munka végezhető.    

Keresztúri Zsolt projektigazgató ismertette: a program nyolc hónapja alatt feltérképezik a mintegy kétszáz cég lehetőségeit, igényeit, sőt, egyesek esetében már kész fejlesztési tervvel is találkoztak. Ezen adatok ismeretében könnyebben egymásra találhatnak a piac szereplői. Hozzátette: mivel az infotechnológia egy magas hozzáadott értékkel dolgozó húzóágazata a gazdaságnak, a szektor fejlődése a térség egészére is kedvező hatással lehet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!