szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Óriási bírsággal sújtotta az Európai Bizottság a dán Lundbeck gyógyszercéget, miután az dollár tízmilliókat fizetett számos versenytársának, hogy azok ne dobják piacra készítményének olcsóbb, generikus változatait, amivel jelentős többletterhet okoztak a fogyasztóknak és az állami költségvetésnek is.

Az Európai Bizottság szerdán 146 millió eurós (195 millió dollár) bírságot szabott ki a Lundbeck dán gyógyszercégre és számos generikus gyártóra. A bizottság azzal indokolta döntését, hogy a dán cég többek között az indiai Ranbaxy-val valamint a német Merck-kel is összejátszott 2002-ben és 2003-ban, hogy késleltessék a rendkívül sikeres citalopram nevű antidepresszáns olcsóbb, generikus változatának piacra dobását.

A Lundbeck által fizetendő mintegy 93,8 millió euró a társaság 2012-es árbevételének közel 4.6 százalékának felel meg. Az óriási bírságot napokkal azt követően jelentették be, hogy hétfőn Amerikában a Legfelsőbb Bíróság felhatalmazta a Szövetségi Kereskedelmi Bizottságot, hogy vizsgálja ki az úgynevezett pay-for-delay eseteket, melyek lényege, hogy adott készítmény szabadalma felett rendelkező társaság azért fizet a generikus gyártónak, hogy az ne dobja piacra termékét, mely jelentős áresést, így számottevő bevételkiesést jelentene a szabadalom tulajdonosának. Ez egy egyre inkább bevett gyakorlat, jelentős terhet jelent számos európai ország költségvetése számára is, hiszen egyes készítmények esetében a fogyasztók által fizetett összeg egy részét az állam fizeti gyógyszertámogatásként.

A dán gyógyszergyártó esete azonban nem egyedi, hiszen az év korábbi részében az Európai Bizottság a Johnson & Johnsont és a Novartist vádolta meg, ugyanis a bizottság szerint szándékosan késleltették a fentanyl nevű készítmény generikus változatának piaci bevezetését - írta meg a The New York Times.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!