szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Karácsony előtt felpörög a fogyasztás, a kereskedő, webshopos cégek ilyenkor tömegével vesznek fel diákokat csomagolásra, árufeltöltésre. Megmutatjuk, hogy mit kell mindenképpen megtenned, ha diákmunkásokat akarsz felvenni idénymunkára.

"NAPPALI TAGOZATOS 18 év feletti FIÚKAT keresünk DÉL-PESTI RÉGIÓBA PAKOLÓ MUNKAKÖRBE DECEMBER 10. KEDDRE KARÁCSONY ELŐTTI FIZETÉSSEL Feladat: ÁRUPAKOLÁS KONTÉNERBŐL. Munkaidő: 8.00-17.00 óráig."

Ilyen és ehhez hasonló hirdetésekkel van tele az internet karácsony előtt. Diákmunkásokat általában árufeltöltésre, konténerpakolásra, csomagolásra keresnek a cégek. Előnyei: olcsó, jó munkaerő. Hátránya: túlzott adminisztráció az idénymunkához képest.

A diákmunka szerződéssel jön létre. Ez lehet munkaszerződés, megbízási szerződés, egyszerűsített foglalkoztatás. Csak 16 év felett lehet munkát adni valakinek. Ezt neked kell ellenőrizned a személyi igazolvány és adóigazolvány elkérésével.

A piacon a diákok keresete munkakörtől függően általában 564-1500 forintos órabérig terjed. A diákmunkát az is befolyásolja, hogy hol dolgozik a diák, mert a fővárosban magasabbak a keresetek.

Adók

Mint munkáltatónak, a tanuló után neked kell levonnod és befizetned az adóhatóságnak a 16 százalék személyi jövedelemadót, a 8,5 százalékos mértékű egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot, továbbá 10 százalék nyugdíjjárulékot. Ez munkaszerződésre vonatkozik. Nem adhatsz kevesebb díjazást az érvényes minimálbér összegének 30 százalékánál. Jövőre ez 32 400 forint lesz.

A megbízási szerződés alapján jutatott díjazásnál költségeket is elszámolhatsz. Ennek két módja van: a tételes-, illetve a bizonylat nélküli 10 százalékos költségelszámolás. Utóbbi valamivel kedvezőbb, mert a bevétel 90 százaléka minősül jövedelemnek. Ha a diák nem nyilatkozik a költségelszámolásról, automatikusan 10 százalékos elszámolást kell alkalmaznod.

Egyszerűsített foglalkoztatás

Ez a munkaviszony mezőgazdasági, turisztikai idénymunkára vagy alkalmi munkára létesíthető. Utóbbi például a babysitting, takarítás, házkörüli munkák.
 
Alkalmi munkának minősül a munkáltató és a munkavállaló között:

a) összesen legfeljebb öt egymást követő naptári napig, és
b) egy naptári hónapon belül összesen legfeljebb tizenöt naptári napig, és
c) egy naptári éven belül összesen legfeljebb kilencven naptári napig létesített,
határozott időre szóló munkaviszony.
 
A foglalkoztatással kapcsolatos közterhet a munkáltató fizeti, a munkavállaló diákot nyugdíjjárulék, egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék, egészségügyi hozzájárulás és személyi jövedelemadóelőleg-fizetési kötelezettség nem terheli.

(via NAV)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!