szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Oroszország több milliárd dollárral akar beszállni a technológiai megapoliszba Szaúd-Arábiában. Erről nyilatkozott az orosz befektetési alap főnöke, Kirill Dmitrijev, miután találkozott a megapolisz fő támogatójával, Mohamed bin Szalman herceggel, a szaúdi trón várományosával.

Maga Szalman király nemrég járt 1500 főnyi kísérettel Moszkvában. Ez volt az első alkalom, hogy Szaúd-Arábia uralkodója orosz földre tette a lábát. A szovjet időkben Szaúd-Arábia halálos ellenségnek tekintette az ateista rendszert. Most azonban szent a béke, sőt a világ két vezető olajnagyhatalma szorosan együttműködik az OPEC politikájának kialakításában. Együttesen érték el, hogy az OPEC-tagállamok az export csökkentése révén viszonylagos stabilitást teremtettek a globális piacon, ahol a túltermelés újabb árcsökkenéssel fenyegette mind Oroszországot, mind Szaúd-Arábiát, a többi olajexportból élő államról már nem is beszélve. Milyen lesz Neom, a technológiai megapolisz a Szuezi csatorna közelében, mely már nem az olajra hanem a nap- és a szélenergiára épül majd fel?

Csekély 500 milliárd dollárt kíván költeni az egyiptomi és a jordániai határ közelében épülő városóriásra a sivatagi királyság befektetési alapja. Mindezt a 31 éves trónörökös Mohamed bin Szalman elképzelései alapján. A New York városánál 33-szor nagyobb, 26 ezer négyzetkilométeres területen fekvő technológiai megapolisz nemcsak a Közel-Kelet, de az egész globális gazdaság fontos központja lehet. Közel van a Szuezi csatorna és Izrael, mely a technológiai fejlesztések élvonalában halad a legtöbb területe – írja a Russia Today.

A herceg az informatikát, a genetikát és más modern tudományokat akar a középpontban látni. Épp ezért az egész megapolisz megújuló energiával működik majd abban az országban, mely eddig az olcsó olajra alapozta létét. Ennek vége, és Mohamed herceg végképp a huszonegyedik századba kívánja elvezetni Szaúd-Arábiát. Épp ezért mérsékelni akarja a vallás befolyását a hétköznapi életre. Modern, a világra nyitott és toleráns iszlámot akar. Ehhez nyilván lesz még egy vagy két szava a vahabita irányzat képviselőinek is, akik még a herceg nagyapjával, Szaúd királlyal kötöttek szövetséget. Csakhogy az ország most kényszerhelyzetben van: a tartósan alacsony olajárak miatt a régi fejlesztési modell nem tartható. Ezért tervez technológiai megapoliszt a sivatagba a trónörökös, aki modern hatalommá szeretné változtatni a világ egyik legkonzervatívabb királyságát, Szaúd-Arábiát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Lefagyott a szaúdi király, amikor megállt alatta az arany mozgólépcsője – videó

Kisebb közjátékot kénytelen volt elszenvedni Szalmán bin Abdel-Azíz szaúdi király, amikor csütörtöki, oroszországi látogatásán kiszállt a repülőgépéből Moszkvában, és megpróbált lejutni vendéglátóihoz az arany mozgólépcsőjén. A szerkezet félúton megállt ugyanis, és a 81 éves uralkodó végül kénytelen volt lelépkedni úgy, mint egy közönséges utas. Történt mindez egy nagy rakás kamera előtt, így az egész világ láthatta szegény király rosszul elsült érkezését. Még belegondolni is rossz abba, mit kaphattak azok, akik az arany mozgólépcső működésért feleltek.