szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ahány ország, annyiféle elképzelés. Az már lassan biztosra vehető, hogy még három évet várnunk kell.

Egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy 2019 helyett csak 2021-ben szűnik meg az Európai Unió országaiban az óraátállítás. A Financial Times a közlekedési miniszterek hétfői grazi informális találkozója után azt írja, nem csak az osztrák elnöksége javaslata szól 2021-es átállásról, de a tagállamok többsége is halasztaná a váltást. A minisztereket olyan érvek győzték meg, mint a légitársaságoké, ezek korábban arra figyelmeztettek, 18 hónapra van szükségük az átállás kezelésére. Korábban a hvg.hu is írt arról, hogy a számítógépek működésében is káoszt idézhet elő a változás.

Abban sincs azonban egyetértés, hogy az országok kivennék-e az Európai Bizottság kezéből a kérdést. Vannak olyan kormányok, amelyek továbbra is Brüsszelre bíznák az európai időzónák kérdésének az ügyét annak érdekében, hogy a belső piac működése ne sérüljön amiatt, hogy netán szomszédos országok is eltérő idősávot választanának – ha már rájuk van bízva a kérdés.

A németek, a finnek és a balti államok a nyári időszámítást állandósítanák, míg például Szlovákia a télit. A déli államok – Olaszország, Portugália és Görögország – a mostani, átállítós rendszert tartanák meg. Ez a megoldás egyébként nem is merült fel az Európai Bizottság javaslatában. A britek, a lengyelek és a svédek pedig amiatt aggódnak, hogy kaotikus helyzetet eredményez a harmonizáció leállítása – mondta a lapnak Norbert Hofer osztrák közlekedési miniszter. A luxemburgi tárcavezető a találkozó után arról beszélt, országa számára katasztrofális lenne, ha más időzónába kerülne, mint Belgium, Németország vagy Franciaország.

Kerestük a kormányt azzal kapcsolatban, Magyarország esetében hogyan képzeli el a változást, amint választ kapunk, frissítjük cikkünket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!