szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A sörökben utazó cégcsoport az Ukrajna elleni invázió miatt döntött úgy, hogy kivonul Oroszországból. Megválik egy ukrán sörmárkától is, ennek nyereségét pedig humanitárius célok támogatására fordítja.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

A belga Anheuser-Busch (AB) InBev, a világ legnagyobb söripari csoportja, válaszul Oroszország Ukrajna elleni agressziójára, eladja érdekeltségeit a török Anadolu Efes söripai vállalattal közös oroszországi vegyesvállalatban – tudatta a belga söripari vállalat pénteken.

A cég közölte, hogy tárgyalásokat folytat partnerével, a török sörgyárral arról, hogy átadja neki a vegyesvállalatban birtokolt kisebbségi részesedését. A cégben az AB InBev 24 százalékos részesedéssel rendelkezik az Anadolu Efes vállalattal közösen.

Elképzelhető, hogy az AB InBev felfüggeszti a Bud sörmárka oroszországi gyártására és értékesítésére vonatkozó engedélyt, és a cég a fenti vegyesvállalat nyereségét a továbbiakban nem szerepelteti mérlegében – írták.

Az AB InBev azt is közölte, hogy megválik a Csernyihivszke ukrán sörmárkától is. Az eladásából származó nyereséget pedig humanitárius erőfeszítések támogatására fordítja.

A belga és a török cég 2018-ban alakította meg az AB InBev Efes vegyesvállalatot. A vállalatnak Oroszországban 11 sörfőzdéje van, amelyek 3500 embert foglalkoztatnak, illetve három gyárat üzemeltetnek Ukrajnában 1800 munkavállalóval.

Az AB InBev tavalyi nettó nyeresége 50 százalékkal 5,07 milliárd euróval haladta meg az előző éves nyereségét. Forgalma 15,6 százalékos növekedés mellett 48,3 milliárd euró volt.

A dán Carlsberg március 28-án közölte, hogy fel kívánja számolni tevékenységét az orosz piacon. A dán cég a legnagobb nyugati söripari befektető Oroszországban, melyet az AB InBev Efes, majd a holland Heineken követ.

(Nyitóképünk illusztráció)

 

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Gyanús „járvány” terjed az orosz gázipari menedzserek körében, Moldovában bekérették az orosz nagykövetet – percről percre a háborúról

Több orosz oligarcha is úgy lett „öngyilkos”, hogy előtte a családtagjaival is végzett. A moldovai orosz követnek pedig Rusztam Minnyekajev orosz vezérőrnagy szavai miatt kellett a szőnyeg szélére állnia, miszerint az oroszok Dél-Ukrajnán keresztül a papíron Moldovához tartozó szakadárállamot, a Dnyeszter Menti Köztársaságot is el akarják érni. Percről percre frissülő hírfolyamunk az orosz-ukrán háborúról.