Tetszett a cikk?

Parragh László szerint egy perc, az általunk megkérdezett könyvelők azonban azt mondják, többórás, van, hogy többnapos folyamat, míg valaki adónemet vált. Több százezren menekülnek jelenleg is a szeptember elsejétől teljesen átalakuló katából, mi pedig szakértők segítségével mutatjuk meg, hogy lehet a legkevésbé kellemetlen a váltás.

Könyvelőhöz kell fordulni, az ügyintézést pedig minél gyorsabban el kell kezdeni – így foglalható össze minden olyan könyvelő forrásunk üzenete, akiket arról kérdeztünk, milyen kérdésekkel és problémákkal fordulnak most hozzájuk azok, akik a kormány rapid kata átalakítása után menekülnének a katás adózásból. Bár pontos számot senki nem tud mondani, azt minden lapunknak nyilatkozó könyvelő és adószakértő megerősítette, hogy a katatörvény átalakítása után a 450 ezer katás adózó közül ha nem is mindenki, de százezrek kezdtek új adózási forma után kutatni.

Nem véletlen a menekülés a katából: a kormány júliusban – adóév közepén – teljesen átszabta az eddigi legkedvezőbb adózási formát: katásként szeptember elsejétől csak magánszemélyek adózhatnak, ráadásul ők is csak úgy, hogy szolgáltatásaikat kizárólag magánszemélyek megrendelésére végzik, főállásban. Vagyis: cégek felé ezentúl nem lehet számlázni. Kivételt az elképesztő gyorsasággal elfogadott és a köztársasági elnök által már alá is írt törvénymódosítás alól csak a taxisok kaptak, akik ugyanúgy számlázhatnak ezentúl is a cégek felé, mint ahogyan tették azt eddig is.

Mit tehet az, aki eddig katázott, és szeptembertől nem folytathatja így?

Vállalkozók tömegei esnek ki szeptembertől a katatörvény hatálya alól. Mit tehetnek ők? Hova mehetnek át? És ki lesz az, akinek továbbra is megéri katáznia? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ.

Az általunk megkérdezett, nevük elhallgatását kérő könyvelők azt mondják: nem maguknak akarnak hasznot hajtani, amikor azt mondják, minden, most a katás adózást a megnövekedett adóterhek miatt hátrahagyónak érdemes könyvelőhöz fordulnia. Azért intenek erre mindenkit, mert a kata eddig részben annak is köszönhette népszerűségét, hogy rendkívül egyszerűen volt adminisztrálható, azonban a többi adózási forma (a legtöbb katás által választott átalányadózás is ebbe a kategóriába tartozik) már nem feltétlenül tanulható meg autodidakta módon.

Viszont a lapunknak megszólaló egyik könyvelő azt mondta, hogy a 450 ezer katás felének becslése szerint van saját könyvelője, így az átállás folyamatát ők ezzel jelentősen megkönnyítik maguknak. Aki viszont most keresne magának könyvelőt, nincs egyszerű helyzetben: a beszámolók szerint a könyvelők legtöbbje szinte folyamatosan dolgozik, hogy segíteni tudjon meglévő ügyfelein, így a frissen hozzájuk fordulókat van, hogy nem tudják elvállalni.

Akadt olyan is a könyvelők között, aki kikérte magának a katatörvény átalakítását megálmodó Parragh László félmondatát, amiben a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke azt mondta, egy könyvelőnek elég egy perc is arra, hogy új adózási formába terelje át katás ügyfelét. A valóság azonban más: többórás, többnapos folyamatról van szó.

AFP / MINT IMAGES

A nyári többletmunka és a rendkívül szoros határidők pedig a könyvelők árain is meglátszódhatnak: a Billingo felmérése szerint a könyvelők átlagosan tízezer forintos áremelést terveznek a katából kilépő, tevékenységüket átalányadózásban folytató ügyfeleiknél.

A legnagyobb gondban azonban – forrásaink beszámolója szerint – azok vannak, akik katás betéti társaságukat kénytelenek elengedni az átalakított katatörvény miatt, mivel szeptembertől csak magánszemélyek katázhatnak. Azt azonban az általunk megkérdezett könyvelők megerősítették, hogy a mostani bt.-seknek ha nem is a legegyszerűbb módon, de lehetséges az egyéni vállalkozóvá válás.

A betéti társaságok kül-, illetve beltagokból állnak, a kültagoknak pedig egyszerű dolga van: ők különösebb akadály nélkül lehetnek egyéni vállalkozók. A beltagok dolga nehezebb: ahhoz, hogy egyéni vállalkozók lehessenek, előbb meg kell szüntetniük tagságukat a betéti társaságban, vagyis végelszámolniuk kell a céget.

Ennek pedig érdemes minél hamarabb nekiállni, mivel ez a folyamat általában két hónapot vesz igénybe, azonban mivel szeptemberig vélhetően egyre több korábbi katás bt. végelszámolását fogják kérni tulajdonosaik, a folyamat akár 4–5 hónapra is elnyúlhat. Az egyik általunk megkérdezett könyvelő azt mondta,

érdemes egyszerűsített végelszámolással megszüntetni a céget, így ahhoz nem kell ügyvédet és könyvvizsgálót alkalmazni, így is lefaragható valamennyi idő.

A végelszámolás időtartamát ráadásul nyújtja az is, hogy mielőtt a cégbíróság kimondaná a törlést, a bt. tulajdonosának zárómérleget kell leadnia a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) felé, a hatóság pedig, ha valamit nem talál rendben, akkor vizsgálatot indíthat. Innentől kezdve pedig a NAV és a cégbíróság gyorsaságán múlik, milyen gyorsan történik meg a törlés.

Reviczky Zsolt

Az időnek azért van nagy jelentősége, mert a bt.-k beltagjai beltagként egészen addig nem lehetnek egyéni vállalkozók, amíg a betéti társaság működik – viszont ha a végelszámolás folyamata hónapokig húzódik, akkor fennáll a veszélye annak is, hogy a beltag erre az időszakra bevétel nélkül marad, egészen addig, amíg nem tud egyéni vállalkozóként elindulni.

Ha valaki semmiképp nem tudná kivárni a minimum két hónapos törlési időszakot, akkor arra is van megoldás: ebben az esetben érdemes lehet megcserélni a betéti társaság kül- és beltagját szeptemberig – így az eddigi beltag már szabadon indíthat egyéni vállalkozást – magyarázta a hvg.hu kérdésére az egyik könyvelő.

Azonban a beltag és a kültag cseréje sem old meg mindent azonnal, mivel ennek a folyamatnak is többhetes átfutási ideje van, vagyis az adott bt. járhat úgy, hogy augusztus 31-ig a cégbíróság nem jegyzi be a két tag cseréjét. Ez pedig nagy problémát jelent, hiszen ebben az esetben vissza kell térni a tao hatálya alá – magyarázta egyik forrásunk, ez pedig könyvvizsgálati kötelezettséggel jár, ami nem ingyenes: akár 100–300 ezer forintba is kerülhet.

Akadt azonban olyan szakértő is, aki lapunknak azt mondta: kétli, hogy az adóhatóságnak feltűnne, ha valaki aközben indítana végelszámolást betéti társasága ellen, hogy egyéni vállalkozóvá válik. Mint mondta, a cégbíróság ilyen esetben csupán felszólítja a beltagot, hogy valamelyik tevékenységét fejezze be – ilyenkor azonban a beltag már tud arra hivatkozni, hogy a végelszámolás folyamata már tart, vagyis forrásunk szerint védhető a tevékenység, még ha nem is teljesen legális.

Reviczky Zsolt

A legtöbben azzal keresnek meg minket, hogy mi lesz velem – mondta lapunknak egy könyvelőcég vezetője. Többen vannak, akik korábban csak felületesen tájékozódtak, így az irodában kapják meg a hírt, azonban szerinte „egyszerű matekkal ki lehet rakni, hogy a legtöbben minimum háromszor annyit fognak adóként kifizetni, mint korábban”. Akad azonban olyan jelenlegi katás is, aki már most tudja, hogy adóterhei szeptember elsejétől nem háromszorozódni, hanem 6–7-szereződni fognak.

Forrásunk szerint főleg azok szembesülnek most a nagy adókkal, akiknek a bevételei elérték a 10–12 millió forintot. „Van, aki apátiába hullik, a legtöbben a kormányt szidják, a helyzetet, vagy mindenkit. Nem azzal van a bajuk, hogy adót, vagy magasabb adót kell fizetniük, hiszen azt mindenki tudta eddig is, hogy a kata gyakorlatilag egy viccadó. Azzal van bajuk, hogy szívesebben választottak volna inkább egy sávos katás adózási lehetőséget, de választási lehetőség nem volt” – értékelte a helyzetet forrásunk.

Cikkünk második részében igyekszünk a kata lehetőségét elvesztett adózók által felvetett problémákat megválaszolni. Kérdése van? Küldje el az ugyelet@hvg.hu címre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!