szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jó bevételre számít a Budapest Airport osztalékfizetési képessége alapján a kormány. Ezzel is igyekezett indokolni az 1400 milliárdos reptérvásárlást egy államtitkár.

Éves szinten 30-35 milliárd forintos a Budapest Airport osztalékfizető képessége, ezzel számol legalábbis a kormány. Minderről Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára beszélt egy Facebook-videóban. Ha csak ezzel az osztalékkal számolunk, akkor leghamarabb 40 év alatt jön vissza a reptérvásárlásba öntött 1400 milliárd forint.

Dömötör Csaba szerint viszont a reptérnek jelentős stratégiai jelentősége is van, hiszen forgalma már közeledik a Covid-járvány előtti rekordszintekhez, és nyereséget termel még úgy is, hogy a kifutópályák még nem érték el kapacitásuk maximumát.

Vagyis van még hová bővülnie a forgalomnak, amit újabb terminál építésével kívánnak a jövőben tovább növelni, bár ez még odébb lehet:

Budapest Airport: ezermilliárdért jogot vettünk Nagy Mártonnak, hogy pelenkát rendeljen

Egyelőre minden marad úgy Ferihegyen, ahogy volt, a nagyobb beruházásokon üzemeltető még gondolkodik, ahogy az állam is a gyorsforgalmi úton és a vasúti kapcsolaton. Az, hogy az állam immár tulajdonosa az üzemeltető cégnek, a vételáron túl folyamatos költséget is jelent, cserébe annak örülhet a kormány, hogy az új menedzsment nem csapja rá a kagylót Nagy Mártonékra, ha odatelefonálnak.

Az államtitkár felhánytorgatta a reptér 2005-ös privatizációját, pedig szerinte már akkor 10 milliárdos nyereséget termelt a létesítmény, és az akkori lépést emlegetve kihasználta az alkalmat egy kis bajnaizásra is.

Parragh László és Guller Zoltán is bekerült a Budapest Airport új vezetői közé

Kiderült, kik kerülhetnek az újonnan megvásárolt Budapest Airport Zrt. igazgatóságának és felügyelőbizottságának tagjai közé. Parragh László és Guller Zoltán is bekerül az igazgatóságba, rájuk bízták a magyar adófizetők egyik legnagyobb befektetését.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!