Nem várta meg az általa kezdeményezett népszavazást a hevesi polgármester, egyből felbontaná az ott épülő vegyi üzem szerződését
Sveiczer Sándor nemrég még maga kezdeményezett népszavazást, végül azonban behúzta a kéziféket a tervezett oldószergyárral kapcsolatban. A város új beruházót keres a területre.
A saját maga által indítványozott népszavazást sem várta meg a fideszes Sveiczer Sándor, Heves polgármestere, kezdeményezte a kínai BYN Hungary Kft.-vel kötött előszerződés felbontását, amely alapján a cég az akkumulátorgyárakban is használt, magzatkárosító NMP-oldószert gyártó üzemet nyitott volna a településen – a politikus erről a Facebookon írt.
A városvezető egyúttal azt is bejelentette, hogy új befektetőt keresnek az ipari területre, a kiválasztásnál kiemelt szempont lesz, hogy „a helyi lakosok számára biztosítson munkahelyet, és Hevesnek stabil, hosszú távú adóbevételt és támogatást nyújtson”.
„Fontosnak tartottam, hogy lezárjak egy olyan ügyet mint városvezető, amely az elmúlt hetekben jelentős közérdeklődést, vitákat és békétlenséget váltott ki a lakosság körében”
– közölte a polgármester a döntéssel kapcsolatban, egyúttal elítélte azokat, akik „politikai célokra használták fel az adott helyzetet”. Sveiczer szerint „az ellenzékhez köthető, külföldön kiképzett csoportok” szerveztek támadásokat a beruházás ellen.
Még a június 9-ei önkormányzati választások előtt merült fel először, hogy NMP-gyár épülhet Hevesen. Sveiczer akkor a sajtó megkereséseire nem reagált érdemben, de nem is tagadta az értesüléseket. „Hagyjon, nem tudok ezzel foglalkozni!” – mondta akkor a Magyar Hang kérdésére a politikus. A hírek miatt az LMP országgyűlési képviselője, Csárdi Antal a Külügyminisztériumhoz fordult, érdemi választ azonban innen sem kapott, július elején a tárca annyit közölt, hogy „ha valamely beruházni szándékozó vállalattal sikeresen lezárulnak a tárgyalások, a Külgazdasági és Külügyminisztérium haladéktalanul tájékoztatni fogja a nyilvánosságot, ahogy ezt az elmúlt években is tette”.
Augusztusban az újraválasztott Sveiczer által vezetett képviselő-testület rendkívüli ülésen döntött arról a határozatról, amellyel az önkormányzat eladta a gyár létesítéséhez szükséges telket a BYN Hungarynek. A döntésről a városvezető egy Facebook-posztban tájékoztatta a lakosságot. A bejelentésben Sveiczer akár több száz millió forintos iparűzésiadó-bevételről és munkahelyteremtésről beszélt, valamint igyekezett kiemelni a beruházás biztonságos mivoltát.
A határozat ennek ellenére jelentős felháborodást váltott ki a helyiek körében, amire a városvezető két nappal később újabb bejegyzésben reagált. A fideszes politikus ebben arról írt, hogy „a hevesi képviselő-testület csütörtöki döntését alattomos fővárosi haszonleső politikusok és helyi bábjaik a dollárbaloldal médiatámogatása mellett rosszindulatúan támadják”, valamint „hazugságokat terjesztve vagdalkoznak”.
A felháborodott reakció azonban nem segített az indulatok csillapításában, szeptember elején a Sikeres Hevesért Egyesület tüntetést szervezett az oldószergyár ellen a városháza elé. A több száz fős demonstrációra válaszul a polgármester meghirdetett egy nem sajtónyilvános, regisztrációhoz kötött lakossági tájékoztatót, ám az botrányba fulladt. Sveiczer ezt követően jelentette be, hogy népszavazást kezdeményez a témában, az alábbi kérdést négy képviselőtársával együtt terjesztették a testület elé:
„Akarja-e, hogy Hevesen megvalósuljon a BYN Hungary Kft. 40 milliárd Ft értékű munkahelyteremtő beruházása, azaz Heves Város Önkormányzat Képviselő-testülete hatályban tartsa a BYN Hungary Kft. ingatlanvásárlásával kapcsolatban hozott, 133/2024. (VIII. 15.) számú határozatát?”
A polgármester néhány hete a HVG-nek arról beszélt, hogy 20-25 céggel tárgyaltak a területről, mielőtt sikerült megállapodni a kínai céggel, elmondása szerint volt olyan beruházó is, aki inkább Szlovákia mellett döntött, mivel ott több támogatást kapott a kormánytól.
A BYN Hungary a kínai BYN Chemical magyarországi leányvállalata, az anyacég honlapján már büszkén hirdetik a „Történelmünk” menüpont alatt, hogy 2024-ben megkezdődött a magyarországi üzem megvalósítása, több részletet – így például a pontos helyszínt – viszont nem árulnak el. A magyar cég székhelye egy apró kispesti ház, amelyen látszólag semmi nem utal arra, hogy egy nemzetközi vegyipari cég érdekeltségébe tartozna. Az egyetlen elérhetőség a céghez egy e-mail-cím, ezen keresztül érdeklődtünk náluk a népszavazási kezdeményezést követően a beruházás sorsáról. Kérdéseinkre azóta sem érkezett válasz.