szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A június óta tartó csökkenést követően enyhén bővült novemberben a Beszerzési Menedzser Index, ez azt jelzi, hogy a menedzserek elkezdtek bízni a gazdaság fellendülésében.

Az előző hónaphoz képest bővült, 50,3-ra módosult a Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított novemberi értéke, közölte hétfőn a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

A korábbi november havi értékekkel összevetve az idei érték alacsonyabb, mint a hosszú távú e havi átlag (52,6), és az előző három év e havi értékeinek átlagát is alulmúlja (51,9), mégis enyhe optimizmus szűrhető le belőle: a felmérésben vizsgált részindexek többségében emelkedtek. A részindexek közül három index áll a bővülési tartományban.

A BMI komponenseinek alakulása:

  • A termelési mennyiség indexe nőtt a hónapban, az 50,0 pont feletti érték a termelt mennyiség bővülését mutatja. 1995 óta ez a tizenötödik legalacsonyabb e havi érték.
  • Az új rendelések indexe nőtt, az index az új rendelések állományának emelkedését jelzi. 1995 óta ez a kilencedik legalacsonyabb e havi érték.
  • A szállítási átfutási idő indexe csökkent októberhez képest. Az eddigi e havi értékeket vizsgálva az idei a negyedik legalacsonyabb érték 1995 óta.
  • A vásárolt készletek index nőtt, értéke ismét 50,0 pont alatt áll, és ezzel zsugorodást mutat. Az e havi indexérték a tizenharmadik legmagasabb érték 1995 óta.
  • A foglalkoztatottsági index csökkent, és ebben a hónapban is zsugorodást mutat. Az indexérték a nyolcadik legalacsonyabb e havi érték.

A tavaszi időszak mérsékelt bővülését követően június óta tartós lassulást figyelhetünk meg a hazai feldolgozóiparban, a trend tehát a novemberi felmérés eredményeivel megfordult.

MLBKT

A felmérés további eredményei:

  • A beszerzési mennyiség indexe nőtt októberhez képest. A mostani indexérték alacsonyabb az elmúlt három év átlagánál, és a hetedik legalacsonyabb e havi adat.
  • A beszerzési árak esetében az e havi index nőtt, az indexérték összességében az árak intenzívebb emelkedését jelzi.
  • A mostani indexérték 1995 óta vizsgálva a tizedik legalacsonyabb e havi érték.
  • A késztermékkészletek indexe novemberben magasabb az előző hónaphoz képest, értéke a készletszint emelkedésére utal. A korábbi e havi értékeket vizsgálva az idei érték átlag alattinak tekinthető, ez a tizennegyedik legmagasabb e havi indexérték 1995 óta. 2019-ben tizenegy bővülő hónapot mértünk, 2020-ban hatot, 2021-ben és 2022-ben is tízet, 2023-ban ismét hatot.
  • A külpiaci mutatók közül az exportindex és az importindex is 50,0 felett áll. Az indexértékek mozgásában az elmúlt éveket követően 2022 végén változó tendenciát figyelhettünk meg, amely 2023-ban és a 2024-es év első felében is folytatódott.
  • Ebben a hónapban alapanyagok, melegen hengerelt zártszelvények, műgyanta, nemesített ötvözött lemezek, rozsdamentes anyagok és szerelt mechanikák kapcsán jeleztek a válaszadók jelentősebb áremelkedést. Hiány volt cipőtalpból, nemesített ötvözött elemekből és speciális öntvényekből. Jelentősebb árcsökkenésről az acél és acéllemez, valamint egyes elektronikai alkatrészek kapcsán számoltak be a válaszadók.

Az index összeállításához 100 feldolgozóipari vállalat beszerzésért felelős vezetői körét szondázzák, vagyis az index alakulása jó alapja a gazdasági konjunktúra vagy recesszió jelzésének, mivel a vállalatok először beszerzési döntéseikkel reagálnak a piaci környezet változásaira.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!