szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Tatabányára érkezik egy 42 milliárd forintos beruházás, 800 embert fognak alkalmazni az új gyárban, ahol még idén elindul a termelés.

A kormányzattól megszokottól eltérően nem egy újabb akkumulátorgyár építését jelentette be pénteken Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) parlamenti államtitkára, hanem egy 100 millió euróból, vagyis nagyjából 

42 milliárd forintból Tatabányán felépülő emelőállványgyárét.

Az államtitkár a beruházó kínai Zoomlionról elmondta, hogy „a világ élvonalához tartozó” beruházást hoz, már Németországban és Olaszországban is van hasonló érdekeltsége, itthon pedig élvezi a kormány támogatását. 

Csunhszin Csan, a Zoomlion elnöke szerint környezetbarát termelőbázist hoznak létre, ami a tervek szerint 800 új munkahelyet teremt, és szoros együttműködést alakít ki a helyi beszállítókkal. A termelés már idén elkezdődik Tatabányán.

A bejelentésen az MTI szerint jelen volt Gong Tao, a Kínai Népköztársaság budapesti nagykövete, aki a kínai–magyar stratégiai partnerségről beszélt, és megemlítette, hogy összehangolódott az Egy övezet, egy út és a Keleti nyitás politikája, amely a kölcsönös tiszteleten alapul. Magyarországot Kína megbízható partnerének nevezte. 

Magyar Levente, a tárca parlamenti államtitkára (j) és Csan Csun-hszin, a Zoomlion elnöke
MTI / Purger Tamás

Felszólalt Bencsik János, a térség fideszes országgyűlési képviselője is, aki bányászköszönéssel „Jó szerencsét!” kívánt a cég vezetőinek és munkatársainak, és aki szerint a beruházás tovább erősíti az ország gazdaságát és válságállóságát. (Vagyis legalább lesz lehetőségük munkát találni az éppen döglődő akkuipar dolgozóinak, például akiket a közeli Komáromban található SK akkumulátorgyárából bocsátottak el a közelmúltban.)

A Zoomlion kínai építőipari és mezőgazdasági gépgyártó, Kína legnagyobb és a világ ötödik legnagyobb, építőipari gépeket gyártó vállalata. Termékei 15 fő kategóriát, 75 terméksorozatot és 745 modellt ölelnek fel. Kínában 29 ipari parkjuk van, valamint 10 tengerentúli kutatás-fejlesztési és gyártóbázist is működtetnek.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!