szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nem ez az első eset: korábban már rendszerellenes propaganda miatt is letartóztatták, majd húsz évre eltiltották a filmrendezéstől is.

Hétfőn Iránban letartóztatták Dzsafar Panahi Arany Medve-díjas filmrendezőt – közölte a Mehr iráni hírügynökség.

Panahit akkor vették őrizetbe, amikor a teheráni ügyészségre ment, hogy ott tájékozódjon egy másik rendező, Mohammad Raszulof ügyéről, akit pénteken vettek őrizetbe.

A 62 éves Panahi az egyik legtöbb díjjal elismert iráni filmrendező. 2015-ben Taxi Teherán című drámájával elnyerte a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon az Arany Medve-díjat, 2018-ban pedig a Cannes-i Filmfesztiválon Három nő című filmjének forgatókönyvéért kapott díjat.

A művészt 2010-ben hat év börtönbüntetésre ítélték és húsz évre eltiltották a filmkészítéstől „rendszerellenes propaganda” miatt, miután 2009-ben az ultrakonzervatív Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök újraválasztása ellen demonstrált.

Raszulofot és kollégáját, Mosztafa Aleahmadot a hatóságok „a közrend megzavarása” miatt tartóztatták le pénteken. Az Irna hírügynökség szerint azzal vádolják őket, hogy tiltakozásra buzdítottak egy épület összeomlása után, amely májusban 43 ember halálát okozta az ország délnyugati részén.

Raszulofot korábban szintén húsz évre eltiltották a filmkészítéstől, de titokban forgatott, Nincs gonosz című alkotása 2020-ban Arany Medve-díjat kapott. A rendezőt 2020 márciusában Teheránban egy évi börtönbüntetésre ítélték három korábbi filmje miatt, amelyekkel az iráni bíróság szerint „rendszerellenes propagandát” fejtett ki.

A Mehr szerint egyelőre nincs információ Panahi letartóztatásának okáról.

A Berlinale szervezői a múlt héten tiltakoztak Raszulof és Aleahmad letartóztatása ellen, és mindkét művész szabadon bocsátását követelték.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bicsérdi Ádám Kult

Képes lenne egy asztalhoz ülni testvére gyilkosaival?

Tiltásokkal, fenyegetésekkel és börtönbüntetéssel dacolva forgattak le két filmet, sokak szerint egyenesen az elmúlt évek legfontosabb alkotásait. Az egyik egy ártatlannak tűnő taxiút során űz gúnyt egy szűk látókörű, elnyomó rendszerből, a másik egy tömegmészárlás elkövetőit és közvetett áldozatait szembesíti egymással. Az egyik film rendezője nem hagyhatja el országát, a másik film rendezője soha nem térhet vissza az országba, ahol forgatott. Megnéztük a Taxit és A csend képét a Titanic Fesztiválon.