szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Törhetik a fejüket az unió statisztikusai, hiszen nyilván nincs elszámolási gyakorlat arra, amikor valamely ország a több mint egy évtizede létező magán-nyugdíjpénztári rendszerét néhány hónap alatt fel kívánja számolni - írja Oszkó Péter a blogján.

Márpedig valószínű, hogy a jelenlegi kormányzati szándékot valós tartalma alapján a statisztika sem a pénztártagok önkéntes visszalépésének, hanem államosításnak fogja tekinteni. Emiatt viszont Magyarország esetére új elszámolási gyakorlatot kell teremteni, hiszen az unió történetében ehhez hasonlatos ügy még nem esett meg.

A sajtóban keringő hírekből úgy tűnik, az Eurostat szakértői azon morfondíroznak, hogy engedjenek-e egyáltalán a várható visszaléptetésekből bármilyen bevételt is elszámolni jövőre, már pedig ha nem fognak, akkor nem teljesül a jövő évi költségvetési hiánycél. Mégsem zárható ki, hogy annak érdekében, hogy az ország szorgos takarékosságával felhalmozott nyugdíjvagyon ne legyen egyik napról a másikra felélhető, a pénztártagok visszaléptetésével az állam számára átadott vagyonnövekmény csupán fokozatosan, későbbi évek bevételeként jelenhetne meg. Felvethetnénk a kérdést, hogy a statisztikai elszámolás vajon tényleg magatartásszabályozó szerepet kell, hogy betöltsön, vagy sokkal inkább a valóság számszaki leképezését kellene, hogy szolgálja, de kétségtelen, hogy a pénztári rendszer létrehozásakor is hasonló átmeneti elszámolási szabályok érvényesültek, azaz amiatt, hogy a pénztári tagdíjak befizetésének nem a költségvetés volt a haszonélvezője, csak fokozatosan kellett a hiány növekedését is kimutatni. A volt pénzügyminiszter teljes bejegyzését elolvashatja Oszkó Péter blogján.

hvg.hu Világ

Economist-blog: Orbán most túl messzire ment?

Gyorsan alább hagyhat az Orbán-kormány egyoldalúan meghirdetett „nemzeti együttműködési” rezsimje iránt érzett országos lelkesedés, amint megérződik, mi is a kormányintézkedések ára – írja szerkesztőségi blogjában az Economist, amely szerint a Költségvetési Tanács büdzséjének drasztikus lecsökkentése az utolsó csepp lehet a pohárban.

hvg.hu Gazdaság

A magánnyugdíjpénztárak uniós ombudsmant akarnak

Petícióval fordul az Európai Parlamenthez a Stabilitás Pénztárszövetség, amelyben kérik, hogy 3 millió magyar pénztártag alkotmányos jogainak megsértése miatt jelöljenek ki uniós ombudsmant a magyar kormány nyugdíjintézkedéseinek kivizsgálására. Jelezték, ha a hazai jogorvoslati lehetőségek kimerülnek, a strasbourgi Emberi Jogi Bírósághoz fordulnak a hátrányos megkülönböztetés és a joggal való visszaélés tilalmának megsértése miatt.

hvg.hu Gazdaság

Elfűrészelt magánnyugdíjrendszer: honnan és hová dől a 2840 milliárdos pillér?

A magánnyugdíjpénztárak államosítása miatt az utóbbi napokban egyre vadabb vita folyik. De mit is államosítanak valójában, s mekkora az esélye, hogy e felettébb kockázatos, a jogrend és az etika kereteit feszegető, mások szerint durván letipró, az Európai Unió és a befektetők rosszallását is kiváltó intézkedés megtérül?

hvg.hu Világ

Brüsszelben aggódnak Orbánék nyugdíjterve miatt

Az EU gazdasági és pénzügyi biztosa csütörtökön szóvivője útján fejezte ki rosszallását a magyar kormány nyugdíjrendszert érintő előző napi bejelentése, továbbá az intézményi kereten végrehajtott, illetve tervezett változtatások miatt.

hvg.hu Itthon

Vajon megvédi az Ab a magánnyugdíjpénztárakat?

Az Alkotmánybíróság döntése miatt egyszer már megorrolt a kormány. Vajon a magánnyugdíjpénztárakat érintő magvalósult és egyelőre csak felvázolt drasztikus lépések kapcsán mit tesz majd a taláros testület?

MTI Gazdaság

Londoni elemzők: EU-s rugalmatlanság a magyar nyugdíjmizéria oka?

Az EU által a nyugdíjreform államháztartási költségeinek ügyében tanúsított "rugalmatlanság" az egyik valószínű oka a nyugdíjpénztárakkal kapcsolatos magyarországi kormányintézkedéseknek, áll a felzárkózó piacok londoni elemzőinek pénteki helyzetértékelésében.

„Ha egyszer megízleltük a szabadságot, nem bírjuk ki nélküle”

„Ha egyszer megízleltük a szabadságot, nem bírjuk ki nélküle”

Elértünk arra a pontra, ahonnan MI-ügynökök veszik át a mindennapokat. Mi következik most?

Elértünk arra a pontra, ahonnan MI-ügynökök veszik át a mindennapokat. Mi következik most?

Fenyegetőzéssel reagált az orosz külügy Merz bejelentésére, hogy Taurus rakétákat küldene Kijevnek

Fenyegetőzéssel reagált az orosz külügy Merz bejelentésére, hogy Taurus rakétákat küldene Kijevnek

Volt, amikor Mészáros Lőrinc esküvőjét védte, ma a NAV feketelistáján van az őrző-védő cég

Volt, amikor Mészáros Lőrinc esküvőjét védte, ma a NAV feketelistáján van az őrző-védő cég