szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szív- és érrendszeri eredetű halálozás az első számú halálok Magyarországon, ezért számítógépes programot fejlesztettek ki a háziorvosoknak a veszélyeztetett betegek hatékonyabb, modernebb ellátására.

A Konszenzus Cél Program keretében kifejlesztett szoftver a napi betegellátás során nyújt segítséget a háziorvosoknak a szív- és érrendszeri halálozás kialakulásáért felelős fő kockázati tényezők kiszűrésében és kezelésében - mondta Pados Gyula programkoordinátor.

A program célja a fokozott kockázattal élő betegek felderítése és szakmailag megfelelő ellátása. A beteg elektronikus adatlapján a négy fő kockázati tényező: a magas koleszterinszint, a magas vérnyomás, a cukorbetegség és a hasi típusú elhízásra vonatkozó adatok jelennek meg, amelyekből megállapítható milyen a beteg állapota - tette hozzá Pados Gyula.
 

A betegeket a program három nagy csoportba sorolja a szív- és érrendszeri megbetegedés kockázata szerint, s egyben terápiás javaslatot is nyújt. Eddig közel ötszáz háziorvos jelentkezett a programra, akiknél már felépítették a számítógépes modulokat. Ez év májusától decemberig 25 ezer beteg esetén monitorozzák vizitről vizitre a négy fő kockázati tényező alakulását. Magyarországon évente körülbelül 13 ezer beteg hal meg szív- és érrendszeri betegségben.

A programot a Magyar Atherosclerosis Társaság, a Magyar Belgyógyász Társaság, a Magyar Diabetes Társaság, a Magyar Elhízástudományi Társaság, a Magyar Hypertonia Társaság és a Magyar Kardiológusok Társasága indította el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

18 ezer áldozatot szed évente a stroke

A stroke évente tizennyolcezer áldozatot szed Magyarországon - mondta dr. Káposzta Zoltán országos szakfelügyelő neurológus főorvos, a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház osztályvezető főorvosa a stroke közelgő világnapja alkalmából.

hvg.hu Plázs

Egy hét a férfiak egészségéért

Idén második alkalommal rendezik meg a Férfiak Egészséghete elnevezésű rendezvény-sorozatot, amely a települések egészségmegőrző felvilágosító kampányát segíti, és népszerűsíti az életet veszélyeztető betegségek korai felismerésére irányuló vizsgálatokat.