szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az asztma súlyossági foka, majd a betegek jólléte, vagyis az úgynevezett asztmakontroll mértéke határozza meg, milyen gyógyszerekből milyen mennyiségre és mennyi ideig van szüksége az asztmásnak - állítják a szakértők.

Az újonan diagnosztizált asztmásokat elsősorban a tüneteik és a légzésfunkciós eredményük alapján sorolják a különböző súlyossági fokozatokba, és ennek megfelelően alakítják ki a kezelési tervet is - olvasható a légzőszervi megbetegedésekkel élők számára szerkesztett tüdőbeteg.hu oldalon.

Fontosak a tünetek
© Dripnet
A későbbiekben azonban már nem a kezdeti súlyossági besorolás, hanem az asztmakontroll mértéke határozza meg, hogy az eleinte alkalmazott gyógyszeres terápiát miként kell módosítania a kezelőorvosnak, hivatkoznak szakértők  egy új nemzetközi irányelv (a GINA, azaz a Global Initiative for Asthma) adataira. Ennek megfelelően a kezelés célja elsősorban az, hogy sikerüljön ellenőrizni az asztmás tüneteket, ideális esetben érjék el és tartsák fenn a tünetmentességet. Továbblépés, hogy megmaradjon a beteg normális aktivitási szintje, amibe még a sportolás is beletartozik.
 
Az elérhető legjobb - a lehetőleg az egészségesekéhez hasonló - tüdőfunkció megőrzése a következő feladat, a szakemberek szerint. Akinél már előrehaladott a betegség, meg kell előzni a súlyos állapotrosszabbodásokat. Az összes légzőszervi betegre vonatkozik, hogy kerülni kell az asztma kezelésében használatos gyógyszerek mellékhatásait, és természetesen az asztmás halálozást.
 
Természetesen a betegek asztmakontrolljában továbbra is kiemelt szerepet kap a megelőzés - hangsúlyozzák az orvosok. Mivel az asztma a légutak gyulladásos megbetegedése, a megelőzés legfontosabb módszere lehet az érzékeny légutakat izgató anyagok (például allergizáló pollenek, porok vagy a cigarettafüst) kerülése, másrészt a gyulladáscsökkentő gyógyszerek alkalmazása. Ha a megelőzés önmagában nem bizonyul elegendőnek, a tüneteket a rohamoldó (általában gyors hatású hörgőtágító szerek) enyhíthetik, vagy szüntethetik meg.
 
A jelenleg rendelkezésre álló gyógyszerek segítségével a betegek többségénél jól kontrollálhatók az asztmás tünetek, feltéve, ha sikerül jó együttműködést kialakítani a beteg és családja, illetve az egészségügyi személyzet között.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

A jóga hatásos az asztma ellen

Már néhány jóga foglalkozás javíthatja a légzést. A jóga hasznos lehet az asztmások és más légúti betegségben szenvedők kezelésében is.

hvg.hu Plázs

Hogyan előzhető meg az asztma?

Egy holland kutatás szerint azoknál a gyerekeknél, akik megfelelő mennyiségű teljes kiőrlésű gabonaféléket és halakat esznek, kevésbé valószínűsíthető az asztma, vagy a nehézlégzés kialakulása, szemben azokkal, akik nem fogyasztanak ilyen ételeket. A szakemberek további kutatásokat végeznek, hogy kiderítsék az asztma és az étrendi szokások közötti kapcsolatot.

hvg.hu Plázs

Minden, amit az asztmáról tudni kell

Az asztma kezelhető, ám gyógyíthatatlan betegség. A WHO adatai szerint az asztmások száma 100-150 millióra tehető, számuk tízévenként 50 százalékkal nő - évente 180 ezer ember halálát okozva. Bárkinél, bármikor és bárhol jelentkezhet. Ennek dacára az asztmások örömteli és teljes életet is élhetnek.