szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szem önkéntelen mozgása segít abban, hogy felismerjük a finom részleteket is, erre jöttek rá amerikai neurológusok. A Nature című tudományos lap internetes változata szerint egy tárgy megpillantásakor a szem egyáltalán nem mozdulatlan, hanem ide-oda vándorol a pillantás.

Michele Rucci és kollégái egy trükk segítségével állapították meg, mire is szolgál az önkéntelen szemmozgás, amelynek okáról több mint ötven éve vitatkoznak a kutatók. Korábbi kísérletek azt mutatták ki, hogy az ide-oda vándorló pillantás megakadályozza egy kép elhomályosodását. Más tudósok viszont azt állították, hogy az önkéntelen mozgás segít a finom részletek észlelésében.
 
A kutatók az utóbbi feltételezést akarták ellenőrizni, mégpedig úgy, hogy a teszt résztvevőinek olyan képeket mutattak, amelyeken egy szürke háttér előtt ferde zöld vonalak voltak, vagy vékonyan, vagy vastagon húzva. Egyidejűleg egy kamera felvette a kísérleti személyek szemmozgását. A legfinomabb szemmozdulatokat egy számítógépes program segítségével úgy egyenlítették ki, hogy a mutatott képeket a szemmozgással ellenkező irányba tolták el. Ennek nyomán a kísérletben résztvevő személyek a finom részleteket rosszabbul látták. A kísérlet résztvevőinek minden alkalommal meg kellett mondaniuk, milyen irányúak voltak a vonalak a szürke háttér előtt.
 
A vastag vonalaknál sikerült a pontos irányt meghatározni, függetlenül attól, hogy a szemmozgást kiegyenlítette-e a számítógép, vagy sem, viszont a vékony vonalak esetében sokkal nehezebben tudták megadni a pontos irányt, amikor a komputer közbeavatkozott. Ebből az is következik, hogy az emberi látás nem úgy működik, mint egy kamera esetében, ahol felvesz egy képet és elemzi. Az emberi látás folyamatát befolyásolja, hogy mit látunk, hangsúlyozta a Nature online változata szerint az amerikai kutató, Michele Rucci.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Hogyan védjük szemünket?

A rendszeres orvosi ellenőrzés mellett számos más lehetőség létezik a szem épségének megőrzésére. Kihez forduljon, milyen vizsgálaton kell részt vennie, illetve milyen lencsét válasszon az, akinek szemüvegre van szüksége?

hvg.hu Tech

A videojáték jót tesz a szemnek

A játékfüggők egy picit fellélegezhetnek, ugyanis amerikai kutatók szerint a képernyő előtt töltött órák jótékony hatással vannak a szemekre.

hvg.hu Tech

Jön a bionikus szem, az első tesztek biztatóak

Amerikai kutatók elektródákkal kísérleteznek, hogy a látásukban sérült emberek visszakaphassák szemük világát. Bár az első kísérletek ígéretesek, a tudósok szerint rengeteg fejlesztésre lesz még szükség.

MTI Plázs

Hogyan tisztítsuk szemüvegünket?

Sokkal tovább biztosítja az éleslátást a szemüveg, ha megfelelően tisztítják, amely nem csak abból áll, hogy egy papírzsebkendőben, vagy pamut pólóban megtörlik.