szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy átütő közegészségügyi tanulmánynak köszönhetően fény derült a nyirkos, penészes otthonok és a depresszió közötti kapcsolatra. A Brown University epidemiológusa, Edmond Shenassa által vezetett tanulmány az egyik legátfogóbb kutatás az élletterünk és kedélyállapot összefüggésére vonatkozóan.

Edmond Shenassa szerint az eredmények, amelyeket az amerikai közegészségügy folyóirat, az American Journal of Public Health publikált, teljes meglepetést okoztak. Valójában a szakértői csapat azt a feladatot kapta, hogy cáfolja meg az utóbbi évtizedben megjelent számos, a depresszió és a penész közötti kapcsolatot bizonyító brit tanulmány eredményeit.

Egészségünk szempontjából is fontos
 az élletterünk
„Azt gondoltuk, hogy a depresszió, és annak kialakulásában statisztikailag meghatározott tényezők - mint például a munkahelyi beosztás vagy túlzsúfoltság - közötti összefüggések sorban megdőlnek, - idézi az epidemiológust a Newsmax.com - azonban ennek az ellenkezője tötént. Egyértelmű kapcsolatot találtunk a depresszió és nyirkos, penészes otthon között.”

A közel hatezer európai felnőtt adatainak elemzése még nem bizonyítja, hogy a penészes otthonok depressziót okoznak - jegyezte meg a kutatásvezető, hozzátéve, a tanulmány célja nem az volt, hogy felvázoljon egy közvetlen következtetést. Mindazonáltal, a felderített összefüggést valószínűleg két tényező okozza. Az egyik az élettér feletti irányítás elvesztésének felismerése, a másik a penésszel kapcsolatos egészségügyi problémák, mint az asztma, fáradtság, megfázás, torokbetegségek. „A testi egészség, és a tudatos irányítás a depresszió magas kockázatával hozható összefüggésbe - és ez a lényeg. Ha a penész miatt vagyunk betegek, és úgy érezzük, hogy nem tudunk megszabadulni tőle, ez pedig hatással lehet a szellemi egészségünkre is.”

A tanulmány az egészségügyi világszervezet (WHO) által vezetett, 2002-2003-ban készült otthon-, egészségi- és lakóhely állapotokat felmérő Large Analysis and Review of European Housing and Health Status (LARES) adatainak statisztikai elemzésén alapul. A kutatáshoz a WHO kérdezői több ezer otthont kerestek fel nyolc európai városban, és tettek fel számos kérdést a lakóhelyükkel kapcsolatban, beleértve a depresszióra utaló tüneteket is, mint a csökkent étvágy, alacsony önbecsülés, és alvási zavarok. Emellett minden otthont leellenőriztek, foltok után kutatva a falakon vagy a mennyezeten, amelyek penész jelenlétére utalnak. Amit a tanulmány tisztáz, az az élettér fontossága, mint az egészség mutatója, beleértve a mentális állapotot is. Az egészséges otthon hozzájárul az egészséges élethez.

Shenassa és csapata egy következő kutatáson dolgoznak, hogy megtudják, a penész valóban közvetlenül okoz depressziót. A kutató elmondta, hogy a jelenlegi tanulmányból kapott eredmények alapján nem lesz meglepve, ha egy ok-okozati összefüggést találnak. A penészgombák ugyanis mérgezőek, és néhány kutatás megmutatta, hogy ezek a mérgezőanyagok hatással lehetnek az idegrendszerre, illetve az immunrendszerre, vagy akadályozhatják a homloklebeny működését - ez az agynak azon része, amely szerepet játszik az ingerek, a memória, problémamegoldás, szexuális viselkedés, szocializáció, és spontaneitás szabályozásában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Depressziót, motivációhiányt okozhat a füvezés

Dinamikusan emelkedik a cannabis származékok hatóanyagtartalma. A nyolcvanas években 1-3 százalék körül volt a marihuána THC-tartalma, manapság viszont néha már olyan fű is felbukkan, amelyben 20 százalékos a koncentráció."

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

Depresszió: ki lehet szállni az ördögi körből?

Annak ellenére, hogy a depresszió az egyik leggyakoribb pszichiátriai betegség, okairól igencsak keveset tudunk. Népbetegség. Ezzel együtt nem gyógyíthatlan, szakember segítségével megszabadulhatunk tőle, sőt megfelelő magatartással meg is előzhető a szenvedés.

MTI Plázs

Fájdalmat okoz a depresszió

Október 8-án tartják a Lelki Egészség Világnapját. A rendezvény őszi időpontja nem véletlen, ilyenkor ugyanis – a hőmérséklet és a napos órák számának csökkenésével egyenes arányban – nő a depresszió előfordulása.