szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?

A tárgyalásokon a magyar delegációt Kovács Miklós, az...

A magyar-román határ
Creative Commons

A tárgyalásokon a magyar delegációt Kovács Miklós, az Önkormányzati Minisztérium turisztikai szakállamtitkára, a román küldöttséget pedig Lucia Morariu, a román Kis- és Középvállalkozásokért, Turizmusért, Kereskedelemért és Szabadfoglalkozásokért Felelős Minisztérium államtitkára vezette.
   
A két ország turisztikai forgalmát a legfrissebb statisztikai adatok alapján mindkét fél pozitívan értékelte. Tavaly 8.829.256 román látogató érkezett Magyarországra, 2,1 százalékkal többen, mint 2006-ban. A beutazó turisták közül 199.094 fő vette igénybe a kereskedelmi szálláshelyeinket, ez 43,3 százalékkal több az előző évihez képest. A Romániából érkező turisták által hazánk kereskedelmi szálláshelyein eltöltött vendégéjszakák száma 349.875 volt, ez 42,5 százalékos növekedést jelent 2006-hoz viszonyítva. A román állampolgárok átlagosan 1,8 napot töltöttek Magyarországon.
   
A román küldő piac teljesítménye ez év januárja és augusztusa között dinamikus maradt, 135.500 román állampolgár szállt meg szállodákban, ami 27,6 százalékos növekedés az előző év hasonló szakaszához képest. A román turisták átlagosan 1,7 napot és 224.900 vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken. A vendégéjszakák száma 27,5 százalékkal növekedett.
   
A dinamikusan növekvő román turistaforgalom - ideértve a többi határ menti országokból érkező turistaforgalmat - különösen fontos hazánk számára a gazdasági recesszió idején, amikor más jelentős piacokon a beutazó forgalom visszaesése várható.
    
Az elmúlt évek során mind az egészségturizmus, mind az oktatás és képzés, valamint a falusi turizmus, illetve a közös marketing akciók területén számos sikeres projekt zárult le. A 2007-2013-ra szóló programozási időszakban Magyarország, az Európai Területi Együttműködések célkitűzés keretén belül, a transznacionális és határ menti programok finanszírozására 300 millió eurónyi támogatásra jogosult. Ez program számos lehetőséget teremt turisztikai együttműködésre, például a természetvédelmi területek és az üzleti infrastruktúra fejlesztése terén, a K+F és innovációs, valamint a munkaerő-piaci együttműködések területén, az oktatásban, a HR fejlesztéshez kapcsolódóan.
   
A tárgyaló felek megállapodtak abban, hogy a következő vegyes bizottsági ülésig koordináltan lépnek fel és kiszélesítik az együttműködést az egészségturisztikai klaszterfejlesztés, az oktatás és a képzés, valamint a falusi turizmus területein. A munkacsoport ülésén megállapodtak abban, hogy a következő ülés, a rotáció elvének megfelelően, 2009-ben Romániában lesz.

MTI

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!