szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Minden harmadik embert érint az a vénás betegség, amelynek alapvetően a két lábon járás az oka. Ha ehhez még egyéb civilizációs ártalmak is kapcsolódnak – ülőmunka, egészségtelen életmód, elhízás – tetézve mindezeket a genetikai örökséggel, máris készen van a visszeresség receptje. Mivel a hajlam örökletesen meghatározott – még az is, melyik lábon alakul ki a visszér -, ezért megelőzni nem igazán lehet. Ha már kialakult, visszafordíthatatlan, ám az előrehaladást lelassíthatjuk.

Az elhanyagolt visszérbetegségnek különböző szövődményei lehetnek: ilyen a bőr barnás elszíneződése, viszketése, ekcémás jellegű elváltozása, de bizonyos esetekben, fekély, krónikus vénás elégtelenség és trombózis is kialakulhat. Ez utóbbi esetben különbséget kell tenni a felületi vénák gyulladása, illetve a mélyebb eret érintő trombózis között, ugyanis míg az első nem, a második eset akár életveszélyes is lehet. Ez akkor következhet be, mikor a vénában kialakult és az ér falához tapadt vérrög egy része leszakad és elsodródik a vérárammal, s nagy valószínűséggel a tüdőverőerek valamelyikében zárja el a véráramlást. Ez az állapot a tüdőembólia, ami halálos is lehet.

A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

Ellenségünk a monitor: hogyan károsodhat a szemünk?

Összefolynak előttünk a betűk, ég a szemünk, fáj a fejünk - nem ritka érzések ezek egy irodában eltöltött fárasztó nap után, a szem túlterheltségének legfőbb előidézője ugyanis a számítógépes munkavégzés. Megnéztük, milyen szemproblémákkal szembesülhetünk, ha naphosszakat bűvöljük a monitort.

hvg.hu Plázs

Eltitkolt nyavalyáink: mit okozhat az ülőmunka?

Annak ellenére, hogy népbetegségként emlegetik, nem hogy pontos, de még hozzávetőleges adatokkal sem szolgálhatnak a szakemberek arról, mennyi beteget érint a szép nevű, ám még manapság is gyakran titkolt betegség, az aranyér.