szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több mint 11 millió doboz: ennyi antibiotikumot írtak fel a tavalyi évben betegeiknek az orvosok. Ezzel az adattal – ha az európai országokat nézzük – a középmezőnyhöz tartozunk: Angliában is hasonló mennyiségű gyógyszer fogy, míg például a skandináv országokban jóval mértékletesebbek. Az antibiotikumok fontos gyógyszerek, szedésük életet menthet, de helytelen alkalmazásuk éppen ellenkező hatást vált ki.

„A szervezetben megtelepedett baktériumok elpusztítására és szaporodásuk gátlására valók az antibiotikumok, tehát olyan betegségeket lehet kezelni velük, mint például a tüszős mandulagyulladás, a középfülgyulladások, a húgyúti fertőzések, vagy éppen az arc- és homloküreg-gyulladás" – sorolja Balogh Sándor, az Országos Alapellátási Intézet főigazgatója.

Majd folytatja: „ezek bakteriális fertőzések, nem olyanok, mint a vírusok okozta nátha, vagy influenza, amelyeket nem szabad antibiotikummal kezelni. Ha mégis ilyen gyógyszerrel kezdjük kúrálni magunkat – sokan öngyógyításba kezdenek a fiókban talált pirulával – rengeteget árthatunk magunknak: a fölöslegesen szedett antibiotikummal szemben a kórokozók rezisztenssé válnak, ami azt jelenti, hogy amikor valóban szükség lenne a gyógyszerre, az már nem hatékony az adott betegségre.

Míg 1930 és 1970 között az antibiotikumok tucatnyi új családja jelent meg, azóta csupán két csoporttal bővült a gyógyszerek lajstroma.

A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Az antibiotikumok gyakori mellékhatásai

Az antibiotikumok mellékhatásai, különösen allergiás reakciók miatt évente 140 ezer ember kerül sürgősségi osztályokra az Egyesült Államokban - állítja egy kormányzati felmérés.

MTI Plázs

Antibiotikum-nap: hogyan használjuk?

Első alkalommal tartanak úgynevezett antibiotikum-napot az Európai Unió 27 tagállamában. A kedden kezdődő - majd éves rendszerességgel folytatódó - akciósorozat célja a tudatosság növelése a felelősségteljes antibiotikum-felhasználás terén, amely hozzájárul ahhoz, hogy az antibiotikumok hatásosak maradjanak a jövőben is.

Medipress Plázs

Mézzel helyettesíthető majd az antibiotikum?

A méz, amit Kanadában is generációk óta használnak a fájós torkok kezelésére teában vagy forró vízben oldva, hamarosan az antibiotikumok helyére léphet a makacs fül-, orr- és torokfertőzések gyógyításában – olvasható egy új tanulmányban.

hvg.hu Plázs

Több száz új antibiotikum láthat napvilágot

A kutatók olyan új kémiai megoldást találtak, amely több száz új antibiotikumot szabadíthat fel. A brit Warwick Egyetem és a John Innes Centre kémiai kutatói felfedeztek egy újszerű jelzőmolekulát, amely kulcs lehet több száz új antibiotikumhoz .