szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió lakosságának 53 százaléka osztja azt a tévhitet, hogy az antibiotikumok képesek elpusztítani a vírusokat - derül ki az Európai Bizottság pénteken Brüsszelben kiadott jelentéséből.

John Dalli egészségügyi biztos a jelentést ismertetve arra figyelmeztetett, hogy a tévhitek túladagoláshoz, az antibiotikumok téves használatához vezethetnek, és ezáltal csökkenthetik az orvostudományban annak idején forradalminak számító szerek hatékonyságát. A friss kutatások szerint már megjelentek az antibiotikumoknak ellenálló szerveződések - tette hozzá a máltai biztos.

A felmérések szerint esősorban a fiatalok (15-24 évesek) körében elterjedt az a nézet, hogy a baktériumok ellen hatásos antibiotikumok a vírusokat is képesek elpusztítani. Uniós átlagban csak a megkérdezettek 36 százaléka válaszolt helyesen az ezzel kapcsolatos körkérdésre. Legtöbben Svédországban (73 százalék), legkevesebben Romániában (14 százalék) tudták, hogy a vírusok ellen az antibiotikumok nem hatékonyak. Magyarországon is átlag alatti, 27 százalékos az arány. Uniós átlagban szintén 50 százalék alatt feleltek helyesen - nemmel - arra a kérdésre, hogy megfázásra és náthára érdemes-e antibiotikumot szedni.

A bizottság a vizsgálatból azt a következtetést szűrte le, hogy a témáról az eddiginél szélesebb körű tájékoztatásra van szükség az uniós tagországokban. Ennek érdekében közös kezdeményezéseket tesz majd az EU járványügyi központjával (ECDC) is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Ellenálló baktériumoknak köszönhetjük az új antibiotikumokat

Ada Jonat évtizedeken át tanulmányozta egy izraeli hőforrásokban élő hőtűrő baktérium, valamint egy holt-tengeri sótűrő baktérium riboszómájának szerkezetét, Steitz és Ramakrishnan később kapcsolódott be, ám a célba, az atomi felbontású térszerkezet leírásáig már egyszerre értek - idézte fel az idei kémiai Nobel-díj előzményeit Nyitray László, az ELTE Biokémiai tanszékének vezetője.

MTI Plázs

Antibiotikum-nap: hogyan használjuk?

Első alkalommal tartanak úgynevezett antibiotikum-napot az Európai Unió 27 tagállamában. A kedden kezdődő - majd éves rendszerességgel folytatódó - akciósorozat célja a tudatosság növelése a felelősségteljes antibiotikum-felhasználás terén, amely hozzájárul ahhoz, hogy az antibiotikumok hatásosak maradjanak a jövőben is.

MTI Plázs

Új típusú antibiotikumot fejlesztettek ki

Új típusú antibiotikum kifejlesztéséről számoltak be a Science tudományos folyóiratban svájci kutatók. A hatóanyag sikerrel veheti fel a harcot a többféle szerrel szemben ellenállóvá vált "szuperbaktériumokkal" is.

hvg.hu Plázs

Mikor ne szedjünk antibiotikumot?

Több mint 11 millió doboz: ennyi antibiotikumot írtak fel a tavalyi évben betegeiknek az orvosok. Ezzel az adattal – ha az európai országokat nézzük – a középmezőnyhöz tartozunk: Angliában is hasonló mennyiségű gyógyszer fogy, míg például a skandináv országokban jóval mértékletesebbek. Az antibiotikumok fontos gyógyszerek, szedésük életet menthet, de helytelen alkalmazásuk éppen ellenkező hatást vált ki.