szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Amikor a városi gyerkőcök hamarabb ismerik fel az autók márkajelzéseit és az oroszlán sem nagy cica már, néhány szülőt...

Amikor a városi gyerkőcök hamarabb ismerik fel az autók márkajelzéseit és az oroszlán sem nagy cica már, néhány szülőt „bónusz sokkhatásként” éri, ha néhány éves csemetéje nem ismeri fel a kecskét, a pulykát, nem tudja, mekkora lehet egy róka vagy mi az a kecskebéka. Ilyenkor, lázas keresgélés után jön a hosszúhétvégékre tervezett falusi turizmus.

www.cserehat.hu

Túrósbukta, szalonnás tojásrántotta, erdei kirándulás, népi hagyományok és a háztájival való közeli ismerkedés. Tapasztaltabbak tudják, hogy a falusi turizmus terminológia sokrétű, egymástól igen eltérő tevékenységet foglal magába, így keresik a védett természeti területek értékeit (ökoturizmus), a kézművesség, a hagyományok a népművészet megismerésének lehetőségeit (kulturális turizmus), a vidéki élet jellegzetességeit (agroturizmus) vagy aktív turizmusként a kerékpározás, a lovas turizmus, a horgászat, a vízi- és téli sportok által kínált kikapcsolódást. De a falusi turizmus tapasztalatlan városi gyerekek számára sem új keletű találmány. Már Bütyök és Tutajos is nagyszerűen érezte magát Matula bácsi zalai nádrengetegében.

Franciaországban a Gites de France szervezet segítségével találhatunk udvarházi, falusi szállásokat, Olaszországban a házigazda saját készítésű termékeiből készít vacsorát, Hollandiában a farmokon létrehozott kempingek divatosak. Szervezett, számítógépes szállásfoglalást találhatunk Portugáliában és Görögországban, a szomszédos országok közelsége pedig nemcsak a falusi, de a magyar hagyományok feltérképezését is jelentheti.

www.fertorakos.hu

Néhány dologgal viszont nagyon is érdemes tisztában lennünk. Városokban, kiemelt gyógy-, vagy  üdülőhelyen ne keressünk ilyen típusú szolgáltatást. Vidéki kisházakban viszont ne várjuk el a napi takarítást, mert arról magunknak kell gondoskodni. Jobb, ha viszünk magunkkal törülközőt és nem lepődünk meg, ha az ágyneműt hetente csak egyszer cserélik. Elvárhatjuk viszont a pihenőkertet, a konyhát vagy a főzési lehetőséget. Nyaralás előtt érdemes – főleg, ha gyerekkel megyünk – a fentiek mellett rákérdezni: van-e lehetőség mosásra, szabadtéri főzésre, milyen a fűtés, hogyan biztosítják a meleg vizet, van-e kert, terményét fogyaszthatjuk-e, milyen szabadidős eszközök vannak, milyen a biztonság, van-e a közelben bolt és gyógyszertár (esetleg orvos), vihetünk-e saját állatot, és milyen kedvezményeket vehetünk igénybe a nyaralás alatt.

A 80%-ban belföldi vendégek által látogatott népszerűségi lista elején Zala és Vas megye (Őrség) a kedvelt terület, de Heves, Veszprém, Baranya és Jász-Nagykun-Szolnok megye sem panaszkodhat. A tisztaszobából hosszú évek alatt átalakult vendégszobák olyan különleges igényeket is ki tudnak elégíteni -ha van rá kereslet -, mint az osztálykirándulás. A szívesen fogadott nagyobb iskolás csoportokat bevezetik a falusi élet rejtelmeibe (állatok gondozása, kézművesség, népművészet) valamint a környék nevezetességeit, szépségeit, természeti értékeit bemutató programokat, foglalkozásokat szerveznek.

www.dbborut.hu

Bár a turizmus e területe kiemelt jelentőségű lehetne, minden település számára megadhatná a felemelkedéshez szükséges kezdő lökést, ösztönözhetné a helyi kereskedelmet, munkahelyeket teremthetne, újraéleszthetné a helyi kultúrát, élénkíthetné a regionális gazdaságot, valahogy mégis mostoha gyermekként kezelik.

Szekerdi Rafael a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetségének irodavezetője a Travelline kérdésére elmondta, hogy a vidéki házigazdák életének elválaszthatatlan részévé vált a vendéglátás. Van olyan település, ahol ez az egyetlen munkalehetőség, de idén a falusi turizmus területén olyan jelentős változással kell szembenézni, mint a szállásadókat érintő adókedvezmények megszűnése. (Tavaly 800.000 forint bevételig adómentesen folytathatták tevékenységüket, míg az agroturisztikai szolgáltatást kínálók csak 400.000 felett adóztak.) Bár az üdülési csekk megadóztatása egyelőre még nem érezteti hatását és a változások sem tántorítják el azokat, akik évek óta ezzel foglalkoznak, mégis vannak olyan szállásadóink, akik kénytelenek voltak tevékenységüket felfüggeszteni a gazdasági válság miatt. "Van köztük egyszerű, átlagos szálláshely és több éve üzemelő, jól működő, kifejezetten igényes szálláshely is" - tette hozzá Szekerdi Rafael.

A falusi turizmust mindig is a szezonalitás jellemezte. A kedvesség, a vendégszeretet a legtöbb helyen még megvan, és igény is lenne az ilyen vendégvárásra. Reménykedni tudunk csak benne, hogy továbbra is látják a lehetőséget a falusi turizmusban, nem csak a vendégek, hanem a befektetők is.

Szoboszlai Krisztina

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!