szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy szakorvos annyit keres, mint egy buszvezető. Az egészségügy egyik legnagyobb problémája az alacsony bérezés, és az ebből fakadó orvoselvándorlás. Egyelőre azonban nem látni, mi húzná ki az ágazatot a bajból.

"Ma annyit keres a MÁV Kórházban egy szakorvos, mint a buszvezetők, a főorvos fizetése pedig a mozdonyvezetőét sem éri el" – mondta a múlt heti HVG-ben megjelent interjújában Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke. Ahhoz pedig, hogy béreket emelhessenek az egészségügyben, több száz milliárd forintra lenne szükség.  

A pénztelenségből adódó orvoselvándorlás megoldására már született egy döntés – havi plusz százezer forinttal motiválnák a rezidenseket  –, ami egyelőre nem tűnik nagyon népszerűnek. Bár pontos adatok egyelőre nincsenek, az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal szerint egyelőre százan jelentkeztek, hogy érdekli őket az ösztöndíj. A segyítségnyújtás egyik szépséghibája, hogy a jelentkezőknek vállalniuk kell, tíz évig a magyar egészségügyben maradnak, ám megélhetésüket csak öt évre biztosítják. Ráadásul a havi plusz százezer forint valószínűleg senkit nem győz meg az itthon maradásról, hiszen a fenti összeggel együtt a rezidensek javadalmazása még mindig a töredéke a nyugat-európai béreknek. Inkább csak az amúgy is a hazai elhelyezkedés mellett lévők döntésének megerősítésére alkalmas, no meg egyfajta bérfeszültség előidézésére.

Az alábbi infografikán az egészségügyi területen dolgozók nettó átlagkeresete követhető nyomon, 2002-től 2011 júniúsáig tartó időszakban.

MTI
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!