HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

A boldogsággal kapcsolatban mindenkinek a tarsolyában van egy jó tanács, mint a „majd úgyis minden jóra fordul” vagy „csak a jó dolgokra gondolj, és akkor bevonzod azokat”. A legtöbb ilyen kéretlen tanácsban az a közös, hogy görcsös követésük jó eséllyel boldogtalanabbá tesz minket, mint ahonnan elindultunk. Valójában nem nagyon nehéz elérni a vágyott boldogság állapotát, bár univerzális megoldások nem léteznek.

A boldogság felé vezető utunkat legszemléletesebben egy mérleg formájában lehet elképzelni és tudatosítani.

Ez a mérleg érzelmi egyensúlyunk mérlege, és három részre osztható: maga a mérleg teste, a két nyelve és a serpenyője. A mérleg teste a saját személyiségünk: mi magunk vagyunk a középpontban.

A két serpenyőn a pozitív és a negatív érzések helyezkednek el, attól függően, hogy melyikből mennyi van jelen az életünkben az adott pillanatban.

Ez a séma egyszerű képletet rajzol meg: növelhetjük a pozitív érzelmek mennyiségét, keresve a boldogságot – talán ez a leggyakoribb irány.

De lehetőségünk van arra is, hogy csökkentsük a negatív érzések arányát, így kerülve el a boldogtalanságot.

És van egy harmadik út is, talán erre szoktunk a legritkábban gondolni, pedig ugyanolyan jelentős: a saját életünk értelmének és jelentőségének tudatosítása és prioritássá tétele.

A mérleg középpontjában

Tapasztalataim szerint a mérleg középpontjának megerősítése tudja közép- és hosszú távon a leghatásosabb eredményt hozni.

Nézzük, mit tehetünk, ha ezen szeretnénk dolgozni.

  1. Találjuk meg a személyiségünk pozitív részeit, amelyekkel hitelesnek és eredetinek érezhetjük magunkat. Ezek az erősségeink kifejezik az értékeinket, valamint meghatározzák a gondolatainkat és a cselekedeteinket. Ha megismerjük a saját karaktererősségünket, akkor ezt az életünk és a fejlődésünk középpontjába állíthatjuk. Így magunkkal és a világgal is jobb viszonyt fogunk ápolni.

    Biztosan az olvasó is talál az alábbi listában olyan karaktererősséget, amit önmagához közelinek érez: ilyen lehet a kreativitás, a kíváncsiság, a nyitottság, az őszinteség, a bátorság, a kitartás, a lelkesedés, a kedvesség, a szeretet, a megbocsátás, a szerénység, a megfontoltság, a hála, a remény, az önfegyelem, a humor, a vezetőkészség, a csapatmunka, a tanulás szeretete, a perspektíva kiválasztása, a szociális intelligencia, a szépség megbecsülése és a vallásosság.

2. Keressük meg az életfeladatunkat! Nagyon fontos, hogy megtaláljuk az életünk értelmét és a jelentőségünket a világban. Ez csak hosszabb, filozofikus és önismereti fejtegetés eredményeként tudatosítható, azonban utána szilárd védőhálóként ölel körbe bennünket az érzelmi hatások olykor hullámzó tengerén.

3. Legyenek olyan céljaink, amik mellett elköteleződünk! Az életfeladatból könnyen levezethetők a jó célok, de amíg megtaláljuk életünk jelentőségét, addig is tudunk vonzó, motiváló és inspiráló célokra bukkanni. Erre azért van szükség, hogy lássuk a mindennapokban – és ily módon egész életünkben – a fejlődés és az előrehaladás ívét.

4. Figyeljünk a kapcsolatainkra! A minket körülvevő emberek rengeteg érzelmi hatást gyakorolnak ránk. Érdemes átgondolni ezeket, és akár újrarajzolni a kapcsolatainkat: ápolni és fejleszteni az építő jellegűeket, amelyekből töltődni tudunk; akikre számíthatunk, amikor az egyensúlyunk kibillen.

Emellett újrakeretezhetjük azokat a kapcsolatainkat, amelyek enerválnak, vagy akár kifejezetten negatívan hatnak ránk: eltávolodhatunk ezektől az emberektől a saját jóllétünk védelme érdekében, vagy megtanulhatunk érzelmi pajzsot tartani magunk körül.

Érdeklik további tippek? Olvassa tovább Séllei Beatrix pszichológus, egyetemi adjunktus cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amelyben egyensúllyal, tudatossággal foglalkozunk.

Keresse a HVG Extra Pszichológia magazin legfrissebb számát az újságárusoknál vagy rendelje meg!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!