szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Énekelni nem tud, nem rímel, amit rappel – sok antisztár teszi magát nevetségessé a neten, és ér el hatalmas nézettséget. De vannak igazi tehetségek is, akiket az analóg korszak zeneipara biztosan mellőzött volna. Van olyan gitáros, akinek az egyik videóját negyvenmilliószor nézték meg a YouTube-on.

Mi a közös Justin Bieberben, a die Arctic Monkeysban, a Panic at the Discoban, Cody Simpsonban vagy Esmée Dentersben? Nem sok, attól eltekintve, hogy egyik sztár vagy sztárpalánta háta mögött sem áll nagy lemezcég. Nem jártak castingokra, nem találtak ki nekik legendát, sem imázst, a maguk erejéből lettek híresek – és az internetnek köszönhetően, gondolnánk. Az, hogy valaki az internet segítségével lesz híres, abban ma már semmi meglepő a zenei világban. Annyira, hogy a nagy lemezcégek reklámszakemberei is szívesen állítják be az új tehetségeket weblegendának – mutat rá a Spiegel Online
 
Megvannak a szabályok arra is, kiből lehet igazi online sztár. Legtöbbször antihősökből, akiket egy humoros helyzetnek vagy a szerencsétlenkedésüknek köszönhetően kap fel a média – egyébként esélyük nem lenne a 15 perc hírnévre. Máskor egzotikus figurák, akiknek néhány millió kattintás hozza meg a sikert.

Gitárvirtuózok

Miközben az offline gitárvirtuózok egyre kevesebb albumot adnak el, a hírességek nyomán elinduló virtuális sztárok egyre népszerűbbek. Külnösen, ha gyerekekről van szó. Egy kölök bluesgitáros, az első videók feltöltése idején hétéves Tallan „T-Man” Latz rendszeresen turnézik. Nyolcévesen lett híres többek között Les Paul, Jackson Browne és Walter Trout is.

A sok gitáros csodagyerek közül is kiemelkedik az 1996-ban született Sungha Jung. A koreai fiú kilencévesen kezdte feltölteni a videóit a YouTube-ra. Azóta sikeres turnékat tud maga mögött – volt koncertkörúton Koreában, Japánban, az Egyesült Államokban és Finnországban is, de egy-egy fellépés kedvéért elutazott még egy sor további országba. Együtt zenél ismert gitárosokkal, és már az első CD-jét is kiadta.

Az amerikai Trace Bundy „fingerstyle” ikon 1999-ben adta ki az első CD-jét. A technika lényege, hogy a gitáros pengető nélkül játszik, és néha az a közönségnek az az érzése, egy egész zenekart hall, olyan sokféle hangot (például szél, vízcsobogás vagy hárfa) tud a hozzáértő kicsalni a hangszerből. Trace Bundy ilyen, de csak az után lendült meg a karrierje, hogy a YouTube-ra is felkerültek a videói. A „Guitar Ninja” néven ismertté lett  fiú mára felnőtt - és néha együtt zenél a kis koreai tehetséggel:

Ezt a videót majdnem 1,2 millión látták – ami rengeteg, de a szám eltörpül egy másik YouTube-gitáros nézettsége mellett. Az amerikai Andy McKee az elsők között volt, aki magánemberként videót töltött fel a YouTube-ra, még 2006 augusztusában. Van olyan videója, amit majdnem negyvenmilliószor néztek meg – ő minden idők egyik legsikeresebb művésze a YouTube-on.

Természetesen McKee, Trace Bundy és Sungha Jungn is fellépett együtt, először az USA-ban, majd nem sokkal később egy bangkoki koncerten lehetett őket együtt látni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Hálózat

Owen Hargreaves a YouTube-on tanít

A megkopott fényű csillagok Boris Beckertől Charlie Sheenig a net segítségével próbálnak kétségbeesetten visszakapaszkodni a rivaldafénybe. Inkább kevesebb mint több sikerrel. Az egykori Bayern-sztár, Owen Hargreaves is hisz a YouTube erejében.

techline.hu Tech

Érdekes YouTube-tények

Mintha a Földön élő minden második ember megnézne mindennap egy-egy YouTube-videót, ennyi kisfilmre kíváncsiak naponta a netezők – derül ki a YouTube hivatalos oldalának olykor meghökkentő statisztikáiból.

techline.hu Tech

Megújul a Youtube felülete

A változások után sötétebb árnyalatúak lesznek a grafikus elemek, átalakulnak a lejátszási listák, sőt a csatornák felépítése is.