Tetszett a cikk?

A légkör hőmérsékletnek emelkedése lassan felolvasztja az örökké fagyott talajt az északi tájakon, s a tundrát, az erdőségeket mocsárrá, ingovánnyá változtathatja az évszázad végére, miközben óriási mennyiségű üvegházhatást erősítő gáz szabadul fel tovább gyorsítva a globális folyamatot. A felmelegedés az épített környezet, az úthálózat és a települések pusztulását is előrevetíti.

Az alaszkai tundra. Olvadás és gáz lesz
© Alaskastock
Az Egyesült Államokban a napokban tették közzé azt az úgynevezett „szövetségi tanulmányt”, amely az örökké fagyott altalaj, a permafroszt változásait, felolvadását legfejlettebben leíró szuperszámítógépeken futtatott modellek eredményeit elemezi. A vizsgálat arra jutott, hogy a globális felmelegedés 2100-ra a talaj 11 láb, azaz körülbelül 3,35 méter mélységben felolvad az északi térségben, s megváltoztatja Alaszka, Kanada és Oroszország nagy (2050-re 1 millió négyzetkilométernyi, 2100-re 4 millió négyzetkilométernyi) területeinek ökoszisztémáját.

„Ha a permafroszt felső rétege felenged, akkor az figyelemreméltó mennyiségű üvegházhatást előidéző gáz felszabadulását is magával hozhatja, ami viszont felerősíti a globális felmelegedést. Könnyen alábecsülhetjük a hőmérséklet emelkedésének ütemét. A mostani eredmények is arra intenek, hogy ideje volna megfontolni a teendőinket az üvegház-gázok kibocsátásának” – mondta David Lawrence, az amerikai Nemzeti Atmoszférakutató Központ szakértője.

A permafroszt kutatások egyik legnagyobb szaktekintélye, az Alaszkai Egyetem fairbanksi földrajzi intézetének munkatársa Vladimir Romanovsky azonban úgy véli, hogy Alaszkában nem fog ilyen drámai ütemben felengedni a fagyott talaj. Elmondta, hogy Lawrence és szerzőtársai számára már ajánlott szempontokat, hogy miként finomíthatnák előrejelzési rendszerüket, aminek szerinte azt az eredményt kellene hoznia, hogy a permafroszt fagyott marad. „Általában véve azt szeretném tudni, hogy a modell hogyan működik és hasonlítja össze az egyes partikuláris helyeken mért adatokat – mondta Romanovszky, aki monitorozó méréseket folytatott a szárazföld északi határától indulva egészen Dél-Alaszkáig.

Alaszkában a permafroszt fagyott maradt az utolsó jégkorszak, körülbelül 10 ezer év óta, bármilyen melegre is fordult az idő. A legmagasabb hőmérsékletet 2004-ben mérték azt követően, hogy az előző évből hátramaradt hó elszigetelte a felszíni talajt, amely egészen a permafrosztig fagyott maradt. „Ez volt az első év, hogy ilyet tapasztaltunk több mérési pontnál is, s nagyon különösnek találtuk. Aztán az idén nyáron a felső talaj hat hüvelykkel (mintegy 15 centiméterrel) mélyebben felolvadt mint normális volna” – közölte Romanovszky.

A Nemzeti Atmoszférakutató Központ számítógépes modellje más veszélyeket is feltárt. A permafroszt felengedése miatt ugyanis hatalmas mennyiségű édesvíz kerül az északi tengerekbe. Ennek mennyisége 1930-hoz képes 7 százalékkal emelkedett, s computer modell szerint 2100-ra újabb 28 százalékkal fog emelkedni. Az édesvíz fele a jégmezők, gleccserek megolvadásából, illetve származik, míg a maradéka esőből, hóból és a felengedő talajból elszivárgó vízből származik. A felhíguló tengervíz fizikai tulajdonságai pedig oly módon változnak meg, hogy gátolják a nagy tengeráramlások, például a Golf-áramlat keringését, amiből végül katasztrofális időjárás változás alakulhat ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Nálunk jobban érződik a globális felmelegedés?

A globális felmelegedés jelensége Magyarországon erősebben érzékelhető a világátlagnál - állította Dunkel Zoltán, az Országos Meteorológiai Szolgálat elnöke A klímakutatás enciklopédiája című könyv bemutatóján.

Panoráma Tech

A globális felmelegedés és a trópusi viharok

Az elmúlt 30 év alatt a trópusi viharok pusztító képessége kétszeresére nőtt, miközben a tengervíz átlaghőmérséklete csak alig fél fokkal emelkedett, és a két dolog között van összefüggés – állítja Kerry A. Emanuel, az amerikai MIT egyetem atmoszféra-kutatója, aki elméletét a Nature című brit tudományos folyóiratban ismertette.

hvg.hu Tech

A globális felmelegedés fokozottan érint egyes területeket

A University of Missouri egyik klímakutatója megvizsgálta az elmúlt 70 millió év hőmérsékletváltozási mintáit, és arra a következtetésre jutott, hogy a fosszilis tüzelőanyagok használata és a megnövekedett széndioxid kibocsátás nem egyenletesen jelentkezik a Földön. A változások egyes területeket fokozottabban érintenek, mint másokat.

hvg.hu Tech

Rémisztő adatok a globális felmelegedésről

Az Európai Környezeti Ügynökség (European Environment Agency – EEA) eddig nem ismert adatokat tett közzé a széndioxid és más üvegházhatást keltő gázok uniós kibocsátásáról. Az adatok meglehetősen riasztónak tűnnek, amit az EU hivatalnokai is elismertek. Közben az amerikai National Science Fundation tanulmánya arról számolt be, hogy 125 nagy északi tó egyszerűen eltűnt a globális felmelegedés miatt.

hvg.hu Tech

A globális felmelegedés rettenetes hideget hozhat Európára

A Golf-áramlat az utóbbi években jelentősen meggyengült, s egyre kevesebb meleg tengervizet képes szállítani a Brit-szigetek és Észak-Európa körzetébe, aminek Európa drasztikus lehűlése lehet a vége. Paradox módon mindezért a globális felmelegedés a felelős.