szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók hordozható mágneses rezonancián alapuló képalkotó berendezést (MRI-t) készítettek. A mágnesesség igen kis változását is érzékelő készülék az eddigi MRI-ktől eltérően szobahőmérsékleten működik, s így egy asztalon is elfér.

A munkában résztvevő három kutatócsoport beszámolója szerint a Kaliforniai Egyetem fizikusai egy más elven működő, ugyanakkor igen érzékeny és szobahőmérsékleten is használható mágnesesség érzékelőt készítettek, Alexander Pines kémikus (Berkeley Laboratórium) pedig kitalálta, hogyan lehet helyileg elkülöníteni a gerjesztő-kódoló és az észlelendő mágneses jelet, és ezzel jelentősen növelni a készülék érzékenységét.

Amikor „hagyományos” MRI-vel be akarnak nézni az anyag belsejébe, az atommagok spinjét erős külső mágnese mezővel rendezik, s az MRI észleli az ilyenkor keletkező pici mágneses jeleket. Mivel a különféle anyagok atomjai nem egyformán viselkednek, láthatóvá tehető a test belső szerkezete.

A hagyományos MRI letapogatók indukciós tekercsekkel veszik a mágneses jeleket, s mivel ezek érzékenysége korlátozott, cserébe nagyon erős mágneses mezőt kell létrehozni, ami csak az abszolút nulla körüli hőmérsékletre hűtött, szupravezető mágnesekkel lehetséges.

Az új készülék polarizált lézerfénnyel rendezi a rubidium gőz atomjait, és amikor ez a rend a gyenge mágneses tér hatására megváltozik, a változást a lézerrel le lehet olvasni.

Alexander Pines alapkísérletében átfolyó vizet mágnesezett át, és a víz atommagjainak jeleit egy másodperccel később és kissé távolabb mérte meg a lézeres detektorral. Ezzel a megoldással nagyságrendekkel sikerült javítani az érzékenységet.

A The New Scienstist című angol tudományos folyóirat beszámolója szerint Shoujun Xu csapata integrálta a két felfedezést és megépítette az első asztali mágneses rezonanciás képalkotó berendezést. A kutatók már egy kézi készülék elkészítését fontolgatják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Hordozható beszélőgépet fejlesztettek ki némáknak

Saját néma kislányának megsegítésére tízéves munkával hordozható beszélőgépet fejlesztett ki Fabrice Leblat francia feltaláló. A szerkezet nagy feltűnést keltett a kelet-franciaországi Strasbourgban rendezett találmányi kiállításon.