szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók olyan humanoid robotot fejlesztettek, melynek mozdulatait az emberi agyból közvetlenül érkező jelek irányítják. A kutatócsoport félautomata robotját irányítója helyváltoztatásra és kiválasztott tárgyak felemelésére tudja utasítani pusztán azzal, hogy ezekre a cselekvésekre gondol.

A kis robot megközelíti és elszállítja
a kigondolt tárgyat
© hvg.hu
Az így generált agyhullámokat az emberi fejbőrre szerelt elektródák érzékelik és továbbítják őket egy számítógéphez, majd onnan utasítások formájában a robothoz − adta hírül az InfoPark Zrt. innovációs hírlevele a The Engineer nyomán.

A University of Washington tudósainak eszköze a 2006. december közepén Kanadában lezajlott Current Trends in Brain-Computer Interfacing szakmai találkozón került bemutatásra. A robotot vezérlő személy egy 32 elektródát tartalmazó sisakot viselt, mely az agytevékenységek fejbőrön okozott változásait észlelte. A navigátor a robotot gondolataival arra tudja utasítani, hogy haladjon előre, két tárgy közül válassza ki az egyiket, emelje fel azt és két lehetséges helyszínből juttassa el az egyikre. 

Az irányító a robot kameráján keresztül egy számítógép-képernyőn véletlenszerű képeket kap az érzékelt tárgyakról. Amikor a személy megpillantja azt a tárgyat, melyet fel akar venni, az agyában születő meglepetésérzet jelei eljutnak a számítógéphez, ahol azok leforítódnak a robot számára értelmezhető utasításokká. Előzetes eredmények szerint a robot 94 százalékos pontossággal választja ki az ember által szándékolt tárgyat.
 
A kutatást vezető Rajesh Rao professzor a The Engineer cikkében rámutatott: a kísérlet eredményei reményt adnak arra, hogy hasonló félautomata robotokat mozgáskorlátozottak segítésére, vagy házimunkák elvégzésére alkalmazzunk egyszer. A fejlesztés következő fázisai azt célozzák, hogy a robot képes legyen előre meghatározott tárgyakat felkutatni, akadályokat kikerülni és több szobán keresztül közlekedni. Ezek egyszerre igénylik kifinomultabb jelek feldolgozását az őt kormányzó személy agyából és nagyobb fokú autonómiát az önálló problémamegoldáshoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Robotlegyeket fejleszt egy brit egyetem

Robotlegyeket már James Bond, Őfelsége 007-es ügynöke is használt, de most a valóságban is megjelennek az apró, és igen hasznosnak ígérkező felderítő szerkezetek.

hvg.hu Tech

Az ausztrál robotok nyerték a focivébét - GALÉRIA

Bár a kontinensnyi ország labdarúgó-válogatottját az olasz nemzeti tizenegy búcsúztatta, az ausztráloknak mégis van némi oka az örömre. A szintén Németországban megrendezett tizedik robotfoci-világbajnokságot ugyanis a University of Newcastle csapata nyerte 7-3-ra.

MTI Tech

Szakácsrobotot fejlesztettek ki

Szakácsrobotot fejlesztett ki egy kínai cég. A műséf tud sütni, párolni, keverni, és egyéb kínai tűzhelyzsonglőrködésre is képes.

hvg.hu Plázs

Robot segít a kopaszság kezelésében

Egy angliai biotechnológiai cég fejlesztette ki azt a kopaszság kezelésében forradalmi jelentőségű eljárást, mely révén a tarkóról eltávolított hajtüszők megsokszorozott papillasejtjeit ültetik vissza a csupasz területekre.

MTI Tech

Robotbogár gyógyítja a daganatot

Tudományos- fantasztikus filmek váltak valósággá: a tudósok olyan kapszula-endoszkópot fejlesztettek, amelynek segítségével a gyomor- és bélrák korai stádiumban fölismerhető és egyúttal kezelhető is.

hvg.hu Tech

Gondolatokkal vezérelt robotkarok fogyatékosoknak

Jesse Sullivan két művégtaggal él, mégis létrára mászik, falat mázol, de remekül elirányítja a fűnyíró gépet is behajlítva könyökét és forgatva alkarját. Sőt ennél finomabb mozgást is képes volt megtanulni: átölelni unokáit.