szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Solar Impulse elnevezésű, új, napkollektoros repülőgép, amellyel Bertrand Piccard körül akarja repülni a Földet, 80 méter fesztávolságú szárnyakon siklik majd.

A Solar Impulse látványterve
© ESA
A terveket hétfőn mutatták be Zürichben annak kapcsán, hogy Piccard bejelentette: napkollektoros repülőgéppel akar új rekordot felállítani.
 
A repülőgép építését egy hónapon belül megkezdik, a költségek hetven millió euró körül alakulnak, vagyis több mint 17 milliárd forintba kerül a napelemes repülőgép prototípusa.
 
A tervek szerint a gép öt nap alatt repüli majd körül a Földet, de az egyes kontinenseken leszáll. A repüléshez annyi fotovoltaikus elemet kell felszerelni a szárnyakra, hogy éjszaka is elegendő energiát kapjon a motor. A gépnek emiatt akkora szárnyai lesznek majd, mint a valaha épített legnagyobb utasszállító gépnek, az Airbus A380-nak: fesztávolságuk 80 méter lesz, és az egész szárnyfelületet beborítják a napelemek: ennek ellenére a gép lassú mozgású lesz és csupán egyetlen embert tud majd szállítani.
 
A kísérlet célja az, hogy bebizonyítsa, a megújuló energiák használata a közlekedésben is célravezető lehet. A repülőgép a levegőben egy vitorlázóhoz hasonlóan mozog majd, ez teszi lehetővé, hogy csak csekély mennyiségű energiát használjon.   Éjszakánként a repülő 12 ezer méteres magasságból háromezer méterre ereszkedik le, hogy energiát takarítson meg. A pilóta speciális ruhát kap, hiszen egyedül lesz a gépen, ezért a ruha azonnal riadót fúj, ha érzékeli, hogy a pilóta el akar aludni. Az első próbarepülés időpontját már jövő évre kitűzték, a cél az, hogy legalább 36 óráig a levegőben maradjon a gép.
 
A világkörüli útra 2011-ben indul majd Piccard, aki nyolc évvel ezelőtt partnerével elsőként egy hőlégballonon már körülrepülte a világot. A mostani utazás előtt azonban vár rá még egy feladat: meg kell szereznie a pilótaengedélyt, ugyanis a hőlégballonnál erre nem volt szüksége, - olvasható a Bayerischer Rundfunk bajor közszolgálati rádió internetes portálján.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

DEMONSTRÁCIÓS NAPELEMEK

Mindössze 150 négyzetméter is elég volt arra, hogy 5 százalékkal nőjön a Magyarországon működő napelemek felülete...

hvg.hu Tech

Nappal napelem, éjjel tv-monitor

Forradalmian új anyagot fejlesztettek ki Japánban PV-TV néven, mely bármilyen fényes felületet a környezettel harmonizáló napelemmé képes alakítani nappal, míg éjjel színes képernyőként funkcionál.

MTI Tech

Szuperrövid lézerimpulzusokkal készülhetnek a jövő napelemei

Különösen nagy energiájú, de igen rövid lézerimpulzusokkal való besugárzással közel 100 százalékosan fényelnyelővé, azaz szuper-feketetévé tudtak tenni a sima fém felületeket amerikai kutatók. Az új módszerrel jobb hatásfokú fényérzékelőket, napelemeket vagy tüzelőanyag-cellákat lehet majd készíteni.

MTI Tech

Műanyagból készült napelemet mutattak be

A dán kutatók által kifejlesztett új panelek hatásfokán van még javítani való, de tartósak és olcsók, így nem kizárt, hogy áttörést jelentenek a megújuló energiaforrások piacán - közölte honlapján az állami dán Risoe laboratórium.

MTI/hvg.hu Tech

Nanotechnológiát használnak a jövő napelemei

Amerikában dolgozó fizikusok felfedezték, hogy a néhány atomnyi méretű nagyon kis kristályokba becsapódó fotonok a szokásos egy elektron helyett kettőt szabadítanak fel: a kétszeres hatásfokú napelemek készítéséig azonban sajnos még hosszú az út, meg kell találni az optimális anyagokat, és meg kell oldani az elektronok elvezetését a milliméternél milliószor kisebb részecskékből.