szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szép, vékony és olcsó, - ezek jellemzik majd a jövő napelemét. A tudósok új anyagokból és rendkívül vékony rétegekből akarják elkészíteni az ideális fényfogót, hogy ezáltal végre áttörést érjenek el a fotovoltaikus elemek felhasználásában.

Az új napelemek feltekerhetőek lesznek
© sxc.hu
A bajorországi Ulm városában Európa legnagyobb gabonatárolójára szereltek nyolcvan méter hosszúságú naperőművet, amely a legmodernebb, rendkívül vékony elemekből áll. A 115 méter magas siló építését úgy engedélyezték a hatóságok, hogy egyrészt ne rontsa a városképet, másrészt javítsa a város napenergia ellátását. A gabonatároló építői ezért a legkorszerűbb vékony rétegű fotovoltaikus elemeket választották, amelyek esztétikai szempontból is mutatósak. Amíg a hagyományos szilíciumból készült elemeknek legalább 0,2 milliméter vastagnak kellett lenniük, az új anyagok százszor vékonyabbak lehetnek ennél. Ez a gyártásnál energiát és anyagot takarít meg.
 
Az új elemek most már hatékonyságban is megközelítik elődjeiket: amíg azok 15 százalékban hasznosítják a napenergiát, a vékony fotovoltaikus elemek 12 százalékban képesek feldolgozni azt. Hermann Bastek a Jülich-i kutatóközpont szakértője szerint a szilícium technológia továbbra is vezető marad, ugyanis szilíciumból a szó legszorosabb értelmében annyi van, mint sivatagban a homok, hiszen a szilícium homokból állítható elő.

A szakértők egyetértenek abban, hogy a jövőben a napelem vékony lesz, mert így gazdaságos, ugyanakkor bár a háromezred milliméternyi fotóréteg rendkívül könnyű, de azok az üvegtáblák, amelyekre az elemeket rávasalják, továbbra is súlyosak. Alternatívát a könnyű, feltekerhető fólia jelenthet, amelyeket aztán a tetőkön és házfalakon méretre lehetne szabni, - írja a Süddeutsche Zeitung melléklete.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Szuperrövid lézerimpulzusokkal készülhetnek a jövő napelemei

Különösen nagy energiájú, de igen rövid lézerimpulzusokkal való besugárzással közel 100 százalékosan fényelnyelővé, azaz szuper-feketetévé tudtak tenni a sima fém felületeket amerikai kutatók. Az új módszerrel jobb hatásfokú fényérzékelőket, napelemeket vagy tüzelőanyag-cellákat lehet majd készíteni.

MTI Gazdaság

16,5 milliárdos napelem gyár beruházás Rétságon

Még az idén megindulhat egy, főként magyar befektetők által 16,5 milliárd forintból finanszírozott napelem előállító gyár építése Rétságon, amely évi 100 milliárd forintos exportbevétellel számol - közölte Kóka János pénteken egy gödöllői sajtótájékoztatón.

MTI/hvg.hu Tech

Nanotechnológiát használnak a jövő napelemei

Amerikában dolgozó fizikusok felfedezték, hogy a néhány atomnyi méretű nagyon kis kristályokba becsapódó fotonok a szokásos egy elektron helyett kettőt szabadítanak fel: a kétszeres hatásfokú napelemek készítéséig azonban sajnos még hosszú az út, meg kell találni az optimális anyagokat, és meg kell oldani az elektronok elvezetését a milliméternél milliószor kisebb részecskékből.