szerző:
BBC
Tetszett a cikk?

Űrhajót indít jövő hónapban a Naprendszer két legnagyobb aszteroidájának felfedezésére az amerikai űrkutatási hivatal (NASA).

A Dawn még a tisztaszobában
© NASA
Az aszteroidák a feltételezések szerint a bolygók építőelemei – a naprendszerünk keletkezésével egyidős 4,6 milliárd éves maradványok. A Dawn missziót a tervek szerint a légierő Cape Canaveral bázisáráról Floridából indítják útnak július hetedikén, célja pedig a Ceres és a Vesta aszteroidák alaposabb megismerése lesz.

A Dawn várhatóan 2011-re éri el a Vestát, majd 2015-re jut el a Cereshez.

„A Ceres és a Vesta sokkal kevesebbet változott az idők során, mint a többi égitest” – mondja Christopher Russell, a Dawn vezető kutatója. „Míg a Föld az idők során folyamatosan változott, s ez által elrejtette történelmét, ez a két aszteroida megőrizte eredeti formáját, 4,6 milliárd évvel ezelőtti kezdeti állapotában lehet.”

Ceres a kutatók eddigi ismerete szerint majdnem gömbölyű, s a feltételezések szerint fagyott vízréteg húzódik meg a 60 – 120 kilométer vastag külső kőzetrétege alatt.

A nemzetközi asztronómiai unió (IAU) tavalyi ülésén a Cerest felminősítették a legnagyobb kisbolygóból törpebolygóvá, mint amilyen a Plútó is. Míg azonban a Ceres vizes égitest, addig a Vesta felszínén ősi lávafolyamok terülnek el.

A Dawn a Vesta körül, grafika
© NASA
A Dawn az aszteroidaövhöz repül, és részletesen tanulmányozza az ottani körülményeket, s igyekszik lerántani az aszteroidák keletkezéséről a leplet. A kutatómisszió gamma sugármérőt és neutron spektométert is visz az expedícióra, mely képes felfedezni a hidrogént a vízben.

Fontos megtudni, hogy a Ceres felszínén lévő víz fagyott-e vagy gőzölög, sőt a felszín alatt akár folyékony vízre is bukkanhatnak.

A tudósok elképzelése szerint a Ceres lehűlését és megszilárdulását éppen a víznek köszönheti, míg a Vesta forró volt, belülről olvadt és vulkanikussá lett kialakulása idején.

Míg a Ceres ma inkább ősi állapotára hasonlít, addig a Vesta évmilliók alatt alakult mai formájára.

A Dawntól nagy felbontású fotók küldését várják majd a kutatók, feltehetően kanyonokról, kráterekről, hegyekről és ősi lávafolyamokról készült képek formájában. A további mérőeszközök elsősorban a kőzetet és az atomokat kutatják majd az űrhajón.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

NASA: nem válságos a Nemzetközi Űrállomás komputereinek hibája

Példa nélkül álló műszaki hiba miatt órákon át szünetelt az összeköttetés csütörtökre virradóra a moszkvai irányító központ és a Nemzetközi Űrállomás (ISS) orosz központi számítógépe között, az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA szerint a meghibásodás nem válságos.

MTI Világ

Bíróság előtt a román NASA-hacker

Elkezdődött Aradon a per a 22 éves Victor Faur ellen, aki behatolt több amerikai állami szerv, köztük az űrkutatási hivatal (NASA) informatikai rendszerébe.

MTI Tech

A NASA kidolgozza az űrszex és az űrhalál szabályait

Az amerikai űrhajózási hivatal (NASA) etikai kódexet készít elő a hosszú távú űrutazásokra, de egy témától tartózkodik, ez pedig a szex a világűrben. A Der Spiegel című német hetilap online kiadása idézi Richard Williamst, aki szerint az embereket különösen foglalkoztatja az űrszex kérdése.

MTI Tech

Mesterséges vulkánkitöréssel küzdene a felmelegedés ellen a NASA

Sok ígéretes elképzeléssel állnak elő a tudósok arra vonatkozóan, hogyan lehetne megfordítani a globális felmelegedés jelenségét - számolt be az amerikai űrkutatási ügynökség, a NASA, amely jelentést állít össze a klímaváltozással szembeni lehetséges stratégiákról.