szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A brit tudósok által kifejlesztett, kisméretű áramfejlesztő környezetének apró rezdüléseiből generál elektromos energiát. Segítségével új generációs eszközök, orvosi műszerek készülhetnek a jövőben.

A generátor a chip közepén látható
© BBC
A BBC értesülései szerint a University of Southampton kutatói által kifejlesztett eszközt olyan helyekre szánták, ahol problémás lehet az akkumulátorok, elemek cseréje. Eleinte különböző gyárakban vetik majd be a piciny generátort, ahol drótnélküli szenzorokba szerelik majd be az első példányokat.

A tudósok szerint a most kifejlesztett technológia tízszer hatékonyabb a hasonló, jelenlegi megoldásoknál. Az aprócska eszköz egy négyzetcentiméternél kisebb kiterjedésű, s belsejében néhány kisméretű, tartón rezgő mágnes indukálja az áramot.

„Természetesen ez az elektromosság mikrowattokban mérhető csupán, ez azonban több mint elég a szóban forgó szenzorok működtetéséhez” – magyarázta a BBC-nek adott interjújában Dr. Steve Beeby, az egyetem kutatója, aki a fejlesztő csapat vezetője volt. „A drótnélküli szenzorok hatalmas előnye, hogy a drótok és elemek eltávolításával olyan érzékelőket kaptunk, amelyeket megközelíthetetlen helyeken is el lehet helyezni, s nem kell azon gondolkodni, hogy a jövőben hogyan oldjuk meg az energiaellátásukat.”

Dr. Beeby szerint a generátorokat kompresszorokban elhelyezett szenzorokban alkalmazzák majd először, de idővel akár önellátó orvosi implantátumokba, például szívritmus-szabályzókba is beültethetik a parányi szerkezeteket. Ez utóbbi esetben akár az emberi szív dobbanása is elég rezgést produkálna ahhoz, hogy az áramellátás folyamatos maradjon.

Az építőipar is hasznát vehetné a generátoroknak, amelyek segítségével úttestekbe, vagy vasúti hidakba beépített szenzorokkal figyelhetnék ezen struktúrák állapotát.

A projektet az EU finanszírozta 14,3 millió euróval, az úgynevezett VibES (Vibration Energy Scavenging) projekt keretében, amelynek célja a környezeti rezgések kihasználása volt, elektromos áram termelése céljából.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A sörfőzés melléktermékéből fejleszt áramot egy új akkumulátor

Ausztráliában a legnagyobb sörgyár egyetemi kutatókkal közösen fejleszt egy akkumulátort, amit sörfőzésnél használt vízzel akarnak működtetni. A "sörakkumulátor" egy magán háztartás számára elegendő áramot termel - állítják a szakértők. A Die Welt című német napilap internetes változata szerint a teszt akkumulátort a Foster's sörgyár Brisbane közelében lévő üzeménél készítik el.

MTI Tech

Környezetéből vesz fel áramot a jövő elemlámpája

Egy német elektromérnök szerint hamarosan lehetségessé válik, hogy az elektromos készülékek a közvetlen környezetükből nyerjék az energiát. Így nem lesz szükség se elemre, se akkumulátorra, sem pedig vezetékes áramra ahhoz, hogy működjenek.