szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Csokoládégyári hulladékból állítottak elő elektromos áramot brit egyetemi kutatók.

Elem helyett
Lynne Mackaskie mikrobiológus (University of Birmingham) és munkatársai karamella és nugát oldatban Escherichia coli baktériumokat tenyésztettek, a keletkező hidrogént üzemanyag cellába vezették, és a cellában termelődő áram elég volt egy kis ventillátor megforgatásához. A kutatók beszámolója a kísérletről a Biochemical Society Transactions című, brit egyetemi köröknek szánt kiadványban jelent meg.

Mikor a baktériumok enzimjei fermentálni kezdték a csokoládé hulladékban lévő cukrot, sok számukra mérgező szerves sav - például hangyasav - keletkezett, amit a baktériumok gyorsan hidrogénné kezdték konvertálni.

A csokoládégyártás hulladékai általában szemétdombra kerülnek. Az elképzelés, hogy élelmiszerhulladékból energia nyerhető, nem korlátozódik a csokoládéra, hiszen szinte minden élelmiszer hulladék feldolgozható biológiai módszerekkel, és a megfelelően tervezett élelmiszer-feldolgozó üzemek a mainál jóval energiatakarékosabb módon működhetnek.

A kutatók ugyanezeket a hidrogenáz enzimet termelő baktériumokat arra is rá tudták bírni, hogy vonják ki a drága palládiumot az autók roncstelepre került katalizátoraiból - olvasható a The New Scientist című angol tudományos folyóirat online kiadásában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Áramtermelő biomassza kiserőmű üzemel Szentendrén

Az első hazai fafűtésű, több funkciós biomassza kiserőmű 1000 lakás fűtését, 5000 otthon villamos energia igényét képes kielégíteni. A szentendrei honvédségi oktató központban 2 éve működő berendezést kedden mutatta be a sajtónak az üzemeltető.

hvg.hu Tech

Energiatakarékos erőművet épített a Coca-Cola Dunaharasztiban

Környezetkímélő technológiára épülő erőmű szolgáltatja a Coca-Cola magyarországi palackozója számára a hő- és hidegenergiát. A környezetbarát üzem – amelynek beruházási költsége 2,26 milliárd forint volt –, nem csak kevesebb szennyezést bocsát ki a korábbiaknál, de olcsóbban is termeli az energiát.

MTI Tech

Gigawattos naperőművek épülnek Kaliforniában

Kaliforniában építik meg a világ két legnagyobb naperőművét – állapodott meg az illetékes állami bizottság (California Public Utilities Commission) és a Stirling Energy System vállalat.