szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kézikönyvben a legújabb, nem halálos fegyverek helyes használatát ismertetik a katonákkal. Ezek között találni elektromos sokkolókat, lézeres vakítókat, paprikaspray-t és hangfegyvereket is.

Akcióban a Silent Guardian amerikai
mikrohullámú fegyver
© AP
A Wired magazin blogjának értesülései szerint a Field Manual 3.22-40: Multi-Service Tactics, Techniques, and Procedures for the Tactical Employment of Nonlethal Weapons című útmutató az összes olyan fegyver használatát tárgyalja, amelyeket úgy terveztek, hogy használatuk lehetőleg ne okozzon halált.

„A különböző krízisek által sújtott, egyre urbanizálódó régiókban megnő az esélye annak, hogy civilek meglehetősen sebezhető csoportjai veszélyes helyzetekbe kerüljenek városi környezetben” – olvasható a kézikönyvben. „Ezért hatékonyabb olyan fegyvereket bevetni, amelyek használata kevesebb halálos áldozattal jár.”

Fontos megjegyezni, hogy az úgynevezett nem halálos fegyver elnevezés korántsem jelenti azt, hogy használata nem okozhat halált, vagy maradandó károsodást. A kézikönyv szerint ezen fegyvereknél az elnevezés csupán „azok céljára utal, nem jelent garanciát”. „A nem halálos fegyverek szerep jellemzően az, hogy erőt mutassanak, fizikai akadályt képezzenek, tompa lövedékeket lőjenek ki, illetve erős zajt vagy fényt generáljanak, hogy pszichológiai hatást tudjanak kiváltani és megzavarják az ellenfeleket.”

A kézikönyv kitér a nem halálos fegyverek bevetési lehetőségeire. Azonban a biztonságtechnikával és hadiparral foglalkozó Secrecy News felhívja a figyelmet rá, hogy az „erőszakos konfliktusok hatásainak és következményeinek enyhítésével paradox módon a nem halálos fegyverek akár meg is növelhetik az erőszak kitörésének az esélyét bizonyos helyzetekben”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Az USA bemutatta új nem-halálos fegyverét

A Silent Guardian nevet viselő szerkezetet egy katonai terepjáróra erősítették. Az óriási parabolaantennára emlékeztető berendezés fókuszált hőhullámokat tud kilőni, ezért tömegoszlatásra is alkalmas.

hvg.hu Tech

Agyő, ágyú! Pár év múlva a harctereken lesznek a lézerfegyverek

A Ronald Reagan elnöksége alatt Amerikában útjára bocsátott csillagháborús tervek egyik központi eleme volt a rakétaelhárító lézerfegyverek kifejlesztése. Azt a projektet ugyan törölték, de a lézerfegyverek fejlesztése nem állt meg, s hamarosan a harctereken is jelen lesznek a sugárágyúk.

hvg.hu Tech

A tömegoszlatás jövője - mi vár a zavargókra pár év múlva?

A könnygáz mellett már a magyar rendőrök is használnak paprikasprayt, amely hasonló maró, égető érzést okoz, mint elődje. A nem halálos fegyvereknek azonban egész garmadája létezik, amelyeket tömegoszlatásra lehet alkalmazni, elég csak például a Grespik László által is emlegetett mikrohullámú ágyúra gondolni. Bár kicsi a valószínűsége, hogy ilyen eszközt vessenek be abban az esetben, ha a március 15-i ünneplést zavargás váltaná fel, körülnéztünk, a világ rendfenntartói milyen felszerelésekkel keseríthetik meg a békétlen tüntetők életét.

hvg.hu Tech

Autóra szerelhető lézerfegyvert fejleszt a Boeing

A repülőgépgyártó cég az amerikai hadsereg megrendelésére kezdett bele a sugárfegyver kifejlesztésének első szakaszába. Az eszközzel rakétákat, tüzésrségi lövedékeket és aknavetőket is semlegesíthetnének.