szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Hogy egy arc szép, avagy kevéssé vonzó, arról megoszlanak a...

Hogy egy arc szép, avagy kevéssé vonzó, arról megoszlanak a vélemények, hiába no, csak igaz, a régi-régi bölcsesség, amely az ízlések és pofonok eltérő vonásait ecsetelgeti. Mégis, minden kornak megvan a maga szépségideálja, s vannak olyan arcok, amelyekre, ízlés ide vagy oda, senki sem mondja azt, hogy csúnyák lennének. A szépség tehát, ilyen értelemben, mégsem oly szubjektív fogalom, s talán ezért is vállalkozott két ausztrál kutató arra, hogy a számítógép nyelvére próbálja lefordítani, mit is jelent valójában az, ha egy arcot szépnek mondanak.

A Sydney Egyetem kutatói olyan programot fejlesztenek, amely képes különbséget tenni egy szép és egy kevésbé csinos női arc között. Ehhez először meg kellett határozni, hogy mit ért a mai ember „szép női arc” alatt. Ehhez szupermodellek (pl. Claudia Schiffer), szépnek tartott színésznők (pl. Catherine Zeta-Jones) és további 200 „civil” nő arcképét elemezték, az arc különféle jellegzetességeinek mérésével, például a szemek nagyságának és távolságának, az áll és a homlok távolságának meghatározásával. Ezután 50 önként jelentkezőnek kellett értékelnie a nők fényképeit, mégpedig úgy, hogy a szépségüket osztályozni kellett: 1-10-ig pontozhattak. Bár a különböző korú és nemű bírálók véleménye olykor igencsak eltért egymástól, összességében mégis egyértelműen meg lehetett határozni, kit tartanak valóban szépnek (Claudia Schiffer például átlagosan 9 pontot kapott). A következő lépésben összevetették az átlagos pontszámokat (mondhatnánk a szépség mértékét) a korábban rögzített biológiai jellemzőkkel, majd egy olyan szoftverre bízták az értékelést, amelynek működése nagyon emlékeztet az arcfelismerésre szakosodott programokéra. Jelenleg a szoftver finomításán fáradoznak, bár nem kevés, amit a program tud: képes ugyanis arra, hogy 85 százalékos pontossággal megjósolja, szépnek vagy csúnyának fognak ítélni egy női arcot.

A két kutató, Hatice Gunes és Massimo Piccardi persze nem öncélúan próbálják programozni a szépséget, komoly megrendelőkre számítanak a kozmetikai és szórakoztató ipar, valamint a plasztikai sebészet területéről (ez utóbbinál például a páciensek kérhetik a szoftver véleményét az először csak számítógépen megjelenített új arcukkal kapcsolatban).
A szépség ítész szoftvernek persze hátulütője is van, s erre a fejlesztői is figyelmeztetnek. Aki ugyanis bizonytalan a saját értékeit illetően (s ez elsősorban a serdülőkre igaz), annak egy ilyesfajta számítógépes ítélet talán örökre aláássa az önbecsülését.
A program egyelőre női arcokkal foglalkozik (hiába no, a gyengébbik nem fegyverei között mindig is előkelő helyet foglalt el a szépség), de a fejlesztők ígérik, hogy hamarosan elkészül a férfiszépséget mérő változat is.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!