szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Laboratóriumban sikerült működő patkányszívet előállítani a halott patkány szívéből és egy újszülött patkány szívsejtjeiből, ezzel új lehetőségek előtt nyitva meg az utat a szervátültetésben - állt a Nature Medicine című folyóirat tanulmányában.

Jelenleg 3000 páciens vár szívátültetésre az Egyesült Államokban, és világszerte 22 millió ember küzd szívpanaszokkal.

"Az az elgondolás, hogy a beteg saját sejtjeiből állítsuk elő a véredényeket és az átültethető szerveket" - mondta el Doris Taylor, az egyesült államokbeli Minnesota Egyetem (Minneapolis) munkatársa, a kutatás egyik vezetője.
   
Az új megoldás könnyíthet a szervhiány súlyos gondjain - mutatnak rá a kutatók.

Amennyiben az új eljárást ember esetében is alkalmazzák, a "bioműszív" növelheti az átültethető szívek választékát, és meghosszabbíthatja a szív felhasználását a donor halála után (ma ez az idő maximum négy óra).
   
A Minnesotai Egyetemen kezdődött kutatásokhoz egyelőre patkányokat és disznókat használtak fel. Sikerült halott állatból kioperált szíveket "szerkezetként" működővé tenni. Eltávolították az összes szívizomsejtet, csak az extracelluláris mátrixot (sejtközötti teret) hagyták meg. Ezután újszülött patkányok szívéből származó sejteket injekcióztak a mátrixba, amelyet steril körülmények közé helyeztek el.
   
Négy nap múlva összehúzódásokat figyeltek meg, nyolc nap múlva pedig beindult a szív szivattyú-működése, amely egy felnőtt szív működése 2 százalékának felelt meg. A tudósok szerint az eredmény biztató az elmélet megvalósíthatósága szempontjából, amelyet még tovább kell finomítani.
   
"Valósággal elnémultunk, amikor megláttuk az első összehúzódásokat" - mondta Harald C. Ott.

"Ez életem második legnagyobb pillanata" - így Doris Taylor. "Az első az volt, amikor 1997-ben láttam, amint sejtek fejlődnek egy infarktust elszenvedett nyúl szívében".
   
A kutatók fejleszteni kívánják a kísérletet, hogy beépítsék a bioműszíveket, és élő szervezetben kísérjék figyelemmel a működésüket.
   
A kutatók reményei szerint egy napon az eredményeket nemcsak a szívátültetésben, hanem más szervek transzplantációjakor is használhatják. A befogadó sejtjei segítségével előállított bioműszív esetében várhatóan kisebb lesz a kilökődés veszélye is. Amennyiben sikerül beültetni, elméletben ugyanúgy fog táplálkozni, működni és regenerálódni, mint az eredeti szerv.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Alkalmasak az emberi őssejtek a szívgyógyászatra

Az emberi őssejtek valójában képesek regeneráló szívizomsejtetekké átalakulni - állapították meg francia tudósok emberi őssejteknek infarktuson átesett patkányok szívizomszövetébe történt átültetésével végzett kísérleteik révén.

hvg.hu Tech

Szívbillentyűt növesztettek őssejtből

Brit tudósoknak a világon elsőként sikerült őssejtekből az emberi szív egy darabját létrehozniuk. A kutatás vezetője szerint tíz éven belül lehetővé válik, hogy akár egy teljes szívet növesszenek a módszer segítségével.

MTI Plázs

Az aerobik hasznos a szívbetegeknek

Az aerobik javíthatja a szívműködést azoknál a betegeknél, akik szívproblémákkal küzdenek - mutatták ki számos vizsgálat összevetésével amerikai kutatók.

MTI Tech

Szívritmuszavart és gutaütést okozhat egy génmutáció

Nagyban növeli a szívritmuszavar és a gutaütés kockázatát két génmutáció, állítják a Nature legújabb számában megjelent tanulmányukban izlandi kutatók, akik új vizsgálati módszert is ajánlanak a rendellenesség kiszűrésére.

MTI Plázs

A jó párkapcsolat megvéd a szívinfarktustól

Boldog párkapcsolatban élők esetében kisebb a szívinfarktus kockázata, mint magányosan élőknél vagy boldogtalan pároknál - állítja Jochen Jordan pszichológia professzor. A hesseni Bad Nauheim pszichokardiológiai klinikájának igazgatója szerint "az egyént tartósan megterhelő párkapcsolat okozta szívfájdalom tényleges szívproblémát idézhet elő".