szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

A The Pirate Bay névre keresztelt, eredetileg svéd torrent-oldal hosszú ideje áll a szerzői jogi csatározások középpontjában. A site nemrégiben kiadott nyilatkozata szerint jelenleg a világ legnagyobb filecserélőjeként tekinthetünk már rá, mivel több mint 10 millió felhasználója van, akik több mint 1 millió anyagot osztanak meg egymás között.


Tízmillió felhasználóval eddig egyetlen P2P (filecserélő) sem büszkélkedhet, míg a FastTrack vagy az eDonkey körülbelül feleennyi felhasználót tömörít, addig a népszerű LimeWire kliens által támogatott Gnutella száma nem pontosan felderíthető, de nem üti meg az oldal rekordszámú felhasználóját.

Rekordértéknek számít az az egymillió torrent (megosztott anyag) is, amelyet a site felhasználói elérhetővé tesznek. A The Pirate Bay-t ismertségének és méretének növekedése közben folyamatosan támadja a szórakoztatóipar és a hatóságok által is egyre nagyobb nyomás alá vont internetszolgáltatók is, akik vélhetően sávszélkorlátozási és -szűrési szisztémát akarnak bevezetni, visszaszorítva ezzel az otthonról filecserélő felhasználók aktivitását.

A The Pirate Bay csoport fennállásának újabb komoly peréhez érkezik jövő héten, amikor a site egyik legnagyobb ellenzőjének tartott Håkan Roswall a csoporthoz tartozó öt ember ellen emel vádakat azon négyezer oldalnyi bizonyíték alapján, amit a hatóságok gyűjtöttek össze. A site vezetősége meg van győződve arról, hogy jogilag teljesen tiszták és elmondásuk szerint a per eredményétől függetlenül a site elérhető marad.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Miket töltöttek le 2007-ben?

A kislemezes zenészek dominálnak a zeneletöltési listán, valamint sem a Pókember, sem pedig a Shrek harmadik része nem került be a tíz legkedveltebb filmes kalózletöltés közé, derül ki a BigChampagne Online Media Measurement felméréséből.

Bari Máriusz Tech

A web 2.0 tizenöt legcsábítóbb ígérete

Gyorsan röppent fel a "web 2.0", a következő generációs világháló ígérete, és éppolyan hamar vált elcsépeltté a kifejezés. Nincs rá általánosan elfogadott definíció, de a "webkettes" oldalak mindig az együttműködés és a felhasználók által gyártott tartalmak, az adatgyűjtés és -szűrés jegyében születnek. Összeállításunkban a Business 2.0 magazin válogatása alapján mutatjuk be a hazai internetezőket leginkább érintő tizenöt webkettes oldalt.