szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Különös kiállítás nyílt egy brit egyetemen. A University of Sunderland kutatói olyan szagokat és illatokat állítottak elő, amelyeket már nem érezhetünk, vagy amelyeket nélkülük soha nem is érezhetnénk.

Óriási gázkitörés a Nap felszínén.
De vajon milyen a szaga?
© NASA
A brit Telegraph című lap értesülései szerint az egyetem Reg Vardy Gallery nevű kiállítótermébe látogatók megtapasztalhatják, milyen szaga van egy meteornak, mit éreznek a nemzetközi űrállomás lakói, illetve milyen volt egy viktoriánus pálmaház párás, sűrű illata.

„Olyasmit sikerült alkotnunk, amelyre még korábban nem volt példa” – nyilatkozta a Telegraph-nak Robert Blackson, az egyetem munkatársa, akitől a kémikusok, parfümszakértők, botanikusok és egy NASA-tudós tapapsztalatait kombináló kiállítás ötlete származik. „Nincsen olyan, hogy jó, vagy rossz szag, vagy illat, amit az egyik ember kellemesnek érez, a másik nem szereti.”

Az egyik legkülönlegesebb szag, az első atombomba után Hirosimában érezhető szag volt, amely Blackson szerint: „erőteljes, szúrós és nagyon fémes”. Emellett a kiállítás látogatója érezhetik Kleopátra hajának illatát is, amelyet egy Egyiptomban előszeretettel alkalmazott, gyantát is tartalmazó füstölő, a szenna nevű örökzöld növény és bor aromáiból kevertek ki. A szovjet Mir űrállomás – amely 2001-ben elégett a Föld légkörében – formaldehidtől, elszenesedett alkatrészektól és testszagtól bűzlik.

Ennél is különösebb az a szagminta, amely a kiállítás szervezői szerint a „Nap felszínének a szagát” idézi.

„Nehéz leírni, hogy ez milyen is valójában” – mondta Blackson. „De olyasmi, mint amikor besétálunk egy napsütötte szobába, egyfajta friss illat, némi fémes felhangokkal. Emellett azonban már kihalt virágok illatát is érezhetik a látogatók, amelyek már több száz éve kihaltak, illetve olyanokat is, amelyek csak az utóbbi 30 évben tűntek el az erdőirtások következtében.”

Ez utóbbi illatokat James Wong, a Conservation International botanikus kert szakértője segítségével keverték ki.

„Egy kihalt növény, vagy virág illatát „feltámasztani” sci-fibe illőnek tűnik, azonban jóval egyszerűbb procedúráról van szó” – fejtette ki Wong. „Egy csapat botanikussal együtt dolgozva összeállítottunk egy listát olyan növényekről, amelyek rokonságban állnak a kihalt növényekkel, emellett történelmi forrásokra is hagyatkoztunk. Ezeket kombinálva, a ma élő rokon fajták illatát alapanyagként felhasználva tudtuk kikeverni megfelelő vegyületeket.”

A kiállítás 2008 június 6-ig várja az érdeklődőket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Hogyan jegyezzük meg a szagokat?

Amerikai tudósok újabb eredményekről számoltak be azzal a kérdéssel kapcsolatban, hogy az agy milyen módon emlékszik a szagokra. A kutatócsoport úgy találja, hogy egy bizonyos idegsejt-típus - melyet a 19. század végén fedeztek fel, de máig nem tanulmányoztak behatóan – olyan szokatlan képességekkel bír, amelyek segítenek az illatok felismerésében. Az egyik rejtély ugyanis a szagokkal kapcsolatban az, hogy hogyan érzékeljük őket több lélegzetvételen keresztül.

MTI Tech

Szagunk ugyanolyan egyedi, mint ujjlenyomatunk

Minden ember szaga valószínűleg olyan egyedi, mint az ujjlenyomata - állapították meg Osztrák Tudományos Akadémia (ÖAW) összehasonlító magatartás-kutatással foglalkozó intézetének (KLIVV) munkatársai egy alpesi faluban 200 emberen végzett vizsgálatok eredményeként.

MTI Tech

Szagmagnót fejlesztettek ki Japánban

Megszagolja a gyümölcsöt, megjegyzi az illatát, majd kibocsátja - ezt tudja az új japán szagfelvevőgép, amelynek további fejlesztése sok alkalmazási lehetőségekkel kecsegtet.

hvg.hu Tech

Záptojásszaggal a biztonságos hibernációért - irány a Mars

Egyhárom évig tartó három évig tartó utazás alaposan megviselné az asztronautákat, nem beszélve arról, hogy nagy mennyiségű ételre és oxigénre lenne szükségük, ez pedig drámaian megnövelné az őket szállító űrhajó méretét és természetesen a költségeket.