szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kína négy éven belül Föld körüli pályára akar állítani egy nyolctonnás kutatólaboratóriumot - írta internetes honlapján a China Daily című pekingi lap űrkutatókra hivatkozva.

Vang Jung-cse, a kínai űrprogram volt főtervezője elmondta, hogy a szeptember végén végrehajtott első Kína űrséta csak egy lépcsőfok volt a kínai űrprogramban, és ezentúl komolyabb kihívásokkal kell szembenézni: 2011 végéig Föld körüli pályára kell állítani egy űrlaboratóriumot, majd fel kell állítani egy űrállomást, és végül embert kell küldeni a Holdra. Vang szerint az űrlaboratóriumot csak rövid időközökben fogják használni, hogy begyakorolják a bonyolult dokkolási technikákat és más dolgokat, amelyek a hosszú távú feladatok végrehajtásához szükségesek.

A kínai űrprogram egy másik tervezője, Szu Suang-ningközölte, hogy nagyobb, közel húsztonnás űrlaboratórium Föld körüli pálya állításához  újfajta, nagyobb teljesítményű hordozórakétákra lenne szükség, de műszaki okok miatt késik ezek kifejlesztése, s csak a következő évtizedben lesznek üzemképesek.

Csiao Vej-hszin, a pekingi egyetem űrkutatója a lapnak nyilatkozva elismerte, hogy Kína még mindig meglehetősen messze van az Egyesült Államoktól és Oroszországtól az űrtechnológiák terén, és nem lenne reális arról beszélni, hogy Kína utoléri őket. "Mi csak mindent megteszünk azért, hogy csökkentsük a lemaradást" - mondta a kutató.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Leszállt a Sencsou-7 kínai űrhajó

Leszállt vasárnap Kínában, Belső-Mongólia területén a Sencsou-7űrhajó, fedélzetén három asztronautával - jelentette be a kínai állami televízió.

hvg.hu Tech

Elképzelhetetlen az elektromágneses hajtómű, mégis legyártja Kína

Hatalmas vihart kavart egy brit tudós New Scientist-ben közölt cikke egy elektromágneses hajtóműről, amellyel forradalmasítani lehetne az űr meghódítását. A tudományos élet visszatetszését most újra felszíthatja egy független kínai csoport véleménye, amely szerint a hajtómű elméletben olyannyira működőképes, hogy már el is kezdték legyártani.