szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

De hogyan?

De hogyan? Persze megtehetjük, hogy valamilyen hangrögzítőben felvesszük az analóg eszközökről a zenéket, de ez hosszadalmas. Mi inkább valami mást ajánlunk.

Szerencsére mint mindenre, a régi felvételek digitalizására is van már célszoftver – nem kell tehát Cubase-ben vagy az ingyenes Kristal Aduióban  (neadjisten Windows hangrögzítőben) szenvednünk, sőt arra sincs szükség, hogy beszkenneljük bakelit lemezeinket. 
 
Első lépésben csatlakoztatnunk kell az „ősi” eszközt: ez utóbbi lehet kazettás lejátszó (sőt szalagos is), vagy lemezjátszó. A szoftver részletes útmutatásokkal szolgál a fiatalabb generáció számára, hogy pontosan mit és hova csatlakoztassunk (mi több, részletesen le van írva, hogy mi is az a bizonyos „jack dugó”). Tulajdonképpen az analóg eszköz fejhallgató kimenetét kell rákötnünk a hangkártya bemenetére – nem túl bonyolult! Ha mindezzel megvagyunk, máris jöhet a legjobb rész: a felvétel!

A szoftver az összes felvételt bedigitalizálja, majd megjelenít egy track-listát (akárcsak az MP3-lejátszók) – nekünk pedig ki kell választanunk, mely darabokat akarjuk menteni. (Ha akarjuk, akkor persze lehet akár mindet is). A számok közötti „szüneteket” magától érzékeli, így gyakorlatilag automatikusan darabolja fel az analóg műsort track-formátumba, ezzel semmi dolgunk sem lesz. 

Ha mégsem tetszik a feldarabolt végeredmény, akkor ebben a lépésben még lehetőségünk van szétvágni a darabokat (split), vagy összeilleszteni párat, ha valahol, valamit rosszul detektált volna a szoftver (combine). Itt elvileg történik egy automatikus hangminőség-javítás is – bevallom őszintén, a teszt során néhány zeneszám esetében ez egyértelműen hallatszott, de volt olyan eset is, hogy semmi sem történt. Maradjunk annyiban, hogy a felvétel a legtöbb esetben kicsivel jobb, mint az analóg eredeti, de még a legrosszabb esetben is ugyanolyan. Sajnos a zajszűrésre vagy komolyabb hangminőség-javításra nincsenek opciók, ami érthető is, ez nem hangmérnököknek készült szoftver, kifejezetten az otthoni felhasználókat célozza meg, aki három-négy klikkeléssel akarnak digitalizálni. Tipp: ha javítani akarunk a minőségen, azt később megtehetjük az ingyenes Kristal segítségével

Megvannak tehát a trackek, nincs más dolgunk, mint kimeneti formátumot választani: ez lehet CD vagy DVD, de lehet MP3 is, ha esetleg hordozható lejátszónk számára szántuk a szép régi dalokat. Sőt, későbbi editálás céljára WAV fájlokat is menthetünk.

Egyszerű és nagyszerű: a szoftver ingyen kipróbálható, de ha teljes verziót akarunk, akkor sem vészes: nagyjából kétezer forintnak megfelelő összegbe kerül, és Paypalon keresztül is megvehetjük. 
 
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

Voice Candy

A Voice Candy a felvett hangot nyolcféle módon képes eltorzítani, ami így elsőre...