szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Európai űrkutatási konferenciát rendeznek Budapesten. A január 26-27-i kétnapos tanácskozás témája, hogy miként használhatják ki a tagországok a legjobban az uniós űrkutatási programok előnyeit.

Az űrkutatás a leginkább tudásintenzív, high-tech iparágak közé tartozik, mint például a biotechnológia, és gyorsan fejlődik; az ágazat teljesítménye évente átlagosan hét százalékkal emelkedik. Kitörési pont, húzóágazat lehet - mondta hétfőn a konferenciát bemutató budapesti sajtóbeszélgetésen Barsiné Pataky Etelka néppárti európai parlamenti (EP) képviselő. Az űrkutatás azért is egyre fontosabb iparág, mert a remélhetőleg elfogadásra kerülő Lisszaboni Szerződés értelmében az Európai Unió hatáskörrel fog rendelkezni a területen - mondta a politikus, aki az európai műholdas navigációs rendszer, a Galileo-program jelentéstevője volt az EP-ben.

Az "űrkompetenciával" felvértezett Európai Unió jobban helytállhat a globális versenyben, biztonságot nyújthat polgárainak, felveheti a harcot a klímaváltozás ellen és kivívhatja a technológiai függetlenséget. A Galileo-programban használt technológia például versenyképes alternatívát jelenthet az amerikai GPS-szel szemben, a program harminc műholdja segíti a külső határok és a kereskedelmi utak védelmét, felvételeik révén pontosan megállapítható, hogy hova érdemes szélturbinát telepíteni és szélessávú internetkapcsolatot biztosíthat a legnehezebben elérhető területeken is, ami hozzájárul a digitális szakadék áthidalásához, és így a versenyképesség javításához - említett példákat Barsiné.

Az EP képviselője szerint a budapesti konferencia kiváló lehetőség arra, hogy Magyarország jobban bekapcsolódjon az európai űrkutatás vérkeringésébe. A tanácskozást a több mint 40 európai kormányzati űrkutatási ügynökséget, nemzetközi szervezetet, tudományos kutatóintézetet és vállalatot összefogó Eurisy hálózat szervezi. A konferenciára Svédországtól Szlovéniáig több mint tíz országból érkeznek szakemberek, előadást tart többek között Jean-Jacques Dordain, az Európai Űrügynökség (ESA) vezérigazgatója és Kai-Uwe Schrogl, az Európai Világűrpolitikai Intézet (ESPI) igazgatója.

A párizsi központú Eurisy legutóbb 2006-ban rendezett a mostanihoz hasonlóan nagyszabású konferenciát a közép-kelet-európai térségben. Barsiné Pataky Etelka szerint a Prágában tartott tanácskozás nagy lendületet adott a cseh nemzeti űrkutatási törekvéseknek, és két év múlva Csehország teljes jogú tagként csatlakozott az ESA-hoz, amelynek Magyarország még mindig csak együttműködő állama, pedig a csatlakozási folyamatot korábban kezdte, mint Csehország.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Egy hetes fürdőzés az űrkutatás szolgálatában

Egy egész hétre vízbe és teljes semmittevésbe merül 15 moszkvai önkéntes Stanislaw Lem zseniális lengyel sci-fi-író Pirx kapitányának mintájára, hogy segítségükkel kikísérletezzék, melyek az optimális módszerek az űrhajósok izomtónusának fenntartására a súlytalanságban.

hvg.hu Tech

Kennedy Űrközpont: az amerikai űrkutatás bölcsője

Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA, a floridai Kennedy Űrközpontban ringatta a kozmosz kutatásának bölcsőjét az első műholdaktól, s a közelgő Mars-misszióra is innen készül. Munkatársunk a helyszínen járt, beszámolójában olvashatnak a Szputnyik-krízisről és az űrsiklóflotta pótlásáról is.