szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az érzékelők fejlesztése a legeredményesebb terület jelenleg a magyar mikro- és nanoelektronikában - mondta Bársony István, az MTA Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézetének (MFA) igazgatója azon a pénteki budapesti konferencián, melyen az európai és a magyar stratégiai elképzeléseket értékelték.

Bársony István vezeti azt a platformot is, amely a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal pályázati támogatásával az elmúlt évben áttekintette a magyar mikro- és nanoelektronika, valamint napenergia technológia lehetőségeit. Bársony hangsúlyozta, hogy a platform az Európai Unió által meghatározott néhány tucat kutatási terület közül kettőre összpontosít, ezeken kívánja koordinálni a magyar kutatóhelyek, egyetemek és az ipari cégek együttműködését.

Az érzékelők közül sikeres eszközfejlesztésig jutott például a gázérzékelő mesterséges orr, a háromdimenziós tapintásérzékelő és az agyba ültethető elektróda. A több irányú tapintáson alapuló, a világon egyedülálló érzékelő rendszert a TactoLogic elnevezésű spin-off mikrovállalkozás fejlesztette ki az MTA MFA és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai Karával együttműködve. Mint Vásárhelyi Gábor mérnök-fizikus, a fejlesztők egyike elmondta, a tapintásérzékelő a tárgy felületére merőleges nyomás mellett az oldalirányú komponenseket is jelzi, így egyebek közt robotokban alkalmazhatják csúszásmentes megfogásra. További felhasználásként említette Vásárhelyi a letapogató katétert vagy endoszkópot, melyekkel precíz, kíméletes orvosi vizsgálatok és műtétek végezhetők, valamint a tapintást is szimuláló művégtagokat.

Papp László villamosmérnök "neuronelektródját" uniós pályázati forrásból fejlesztette tovább, jelenleg több magyar egyetem és kutatóintézet alkalmazza állatkísérletes idegkutatásokban. Az agyba beültethető elektród kifejlesztője a konferencia helyszínén szervezett kiállításon is demonstrálta az érdeklődőknek az eszköz működését.

Kevesebb fejlesztési sikerről számoltak be a szakemberek a fotovillamos, azaz napenergia technológiai területről. A napenergia hasznosításával évtizedek óta foglalkozó Pálfy Miklós úgy véli, hogy ebben változást csak az így termelt villamosenergia átvételi árának emelése hozhat. Pálfy adatai szerint Németországban, Csehországban és Szlovákiában is mintegy ötszörös ez az ár a magyarországihoz képest.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Medipress Plázs

Rákot okoz a nanoszál?

Tudósok a nanotechnológia veszélyeire figyelmeztető felhívást tettek közzé kedden, miután rágcsálókon végzett kísérletek során kiderült, hogy a már kereskedelmi forgalomban használt mikroszkópos méretű hajszálvékony nanoszálak az azbeszthez hasonló károsodásokat okozhatnak.

hvg.hu Tech

Nanotechnológia a lelke a hajtogatható tanulmány-telefonnak

A New York-i Modern Művészetek Múzeumában (MoMA) 2008. február 24-től május 12-ig nyitva tartó „Design and the Elastic Mind” (Dizájn és a Rugalmas Elme) kiállításán bemutatták a Nokia Kutatóközpont (NRC) és a Cambridge-i Egyetem (Egyesült Királyság) által közösen kifejlesztett nanotechnológiai tanulmányt, a Morph-ot. A Morph a kiállítás katalógusában és a MoMA hivatalos honlapján egyaránt szerepel.

MTI Tech

Nanogépek építhetők a magyar fejlesztésű térmikroszkóppal

Nanogépek építhetők az úgynevezett közeli tér mikroszkópia segítségével - hangsúlyozta Kroó Norbert fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke, aki e speciális eszközt a németországi Max Planck Kvantumoptikai Intézetben fejlesztette ki.

hvg.hu Tech

Nanocsövek: új lépés a kiborgagy felé

Olasz és svájci kutatók közös kutatásaik eredményét publikálták a Nature Nanotechnology szakfolyóiratban: a szénszálas nanocső bizonyult olyan ideális komponensnek, amiből fel lehetne építeni egy mesterséges agyat, írja az Inventorspot.

MTI Tech

Nanoméretű gáztartályt fejlesztettek ki

Nanoméretű gáztartályként használható a 60 szénatomos fullerén molekula, mert olyan sűrűségben képes tárolni a hidrogéngázt, amely megközelíti a Jupiter középpontjában talált gázsűrűséget - állítják a texasi Rice Egyetem kutatói.