szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha rá vagyunk szorulva az antibiotikumokra, még otthonunk melegében sem érezhetjük túl jól magunkat. Azonban a világűrben tör ránk a betegség, még abban sem lehetünk biztosak, hogy a bevált medicinák ugyanazt a hatást fejtik ki, mint a Földön. Az amerikai űrügynökség ezért egy kisméretű műhold segítségével vizsgálja, hogy mire számíthatnak a beteg asztronauták.

A Popular Science értesülései szerint a PharmaSat nevű, úgynevezett nanoszatelit május 5-én indult el a kozmoszba az amerikai légierő Minotaur 1 jelzésű rakétájának fedélzetén. A mintegy 5 kilogramm tömegű miniatűr laboratórium segítségével arra szeretnének fényt deríteni, hogy a mikroorganizmusok működését hogyan befolyásolja a súlytalanság, illetve a földitől eltérő egyéb körülmények.

A körülbelül egy nagyobb vekni méretével megegyező PharmaSat kamráiban élesztősejtek életjeleit, növekedését, sűrűségét és általános állapotát érzékelő szenzorok helyezkednek el. A NASA repülésirányítói az indítás után egy órával kapcsolatba léptek a műholddal, s megkezdték a 96 órán át tartó kísérlet-sorozatot, melynek lényege, hogy egyre emelkedő dózisokban gombairtó szerrel kezelték az élesztősejteket.

Miután a PharmaSat levált a Minotaur 1-ről, a Föld felszíne felett mintegy 456 kilométeres magasságban rádiójeleket kezdett sugározni két állomásnak is. Az elsődleges bázis a Menlo Park-i, ahol a repülésirányítók csaknem valós idejű adatokat kapnak, amelyeket a NASA Ames Kutatóintézetébe továbbítanak elemzés céljából. A nanoműhold fél éven keresztül végzi a vizsgálatokat.

Nem nagyobb egy vekni kenyérnél
© NASA

Az élesztő gombásodás elleni kezelésén túl a PharmaSat rögzíti a nyomást, a hőmérsékletet, valamint a gyorsulást, amelynek a sejtek ki vannak téve. A műhold megközelítőleg 27 358 km/h sebességgel kering a Föld körül, ez olyan terhelésnek teszi ki az élesztőt, amelynek segítségével a kutatók közelebbről megismerhetik a gyógyszerek működését és hatékonyságát az űrbéli körülmények között.

„A PharmaSat kísérleteiből olyan lényeges információkhoz juthatunk, amelyekből jobban megismerhetjük az antibiotikumok működését eddig ismeretlen körülmények között” – nyilatkozta a Popular Science-nek David Niesel, a vizsgálatban résztvevő University of Texas orvosi karának kutatója.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Több száz új antibiotikum láthat napvilágot

A kutatók olyan új kémiai megoldást találtak, amely több száz új antibiotikumot szabadíthat fel. A brit Warwick Egyetem és a John Innes Centre kémiai kutatói felfedeztek egy újszerű jelzőmolekulát, amely kulcs lehet több száz új antibiotikumhoz .

hvg.hu Tech

Huszonnégy éve impotens a NASA, állítja Buzz Aldrin

Kikelt a NASA ellen az amerikai űrhajósok egy csoportja. Az űrügyekkel foglalkozó nonprofit NSS szervezet blogján Buzz Aldrin, Feng Hsu és társai azt állítják, azóta nem történt semmi érdemleges az intézménynél, hogy a Szovjetuniót sikerült kigolyózni a hidegháborús űrversenyből. A pazarlás mértéktelen, a Holdra visszamenni pedig felesleges - írják.

MTI Plázs

Antibiotikum-nap: hogyan használjuk?

Első alkalommal tartanak úgynevezett antibiotikum-napot az Európai Unió 27 tagállamában. A kedden kezdődő - majd éves rendszerességgel folytatódó - akciósorozat célja a tudatosság növelése a felelősségteljes antibiotikum-felhasználás terén, amely hozzájárul ahhoz, hogy az antibiotikumok hatásosak maradjanak a jövőben is.

MTI Tech

A baktériumok harca hozhat létre új antibiotikumokat

Három, a természetben is előforduló baktériumölő vegyület nyújt reményt az antibiotikumok új osztályának kifejlesztéséhez. A hatóanyagokat bevethetik majd a mára rezisztenssé vált tuberkulózis baktériumok ellen is, rövidítve ezzel a világszerte szaporodó gümőkóros esetek gyógyulási idejét - közölték amerikai kutatók a Cell című tudományos szakfolyóirat pénteki, legfrissebb számában.

hvg.hu Plázs

Mikor ne szedjünk antibiotikumot?

Több mint 11 millió doboz: ennyi antibiotikumot írtak fel a tavalyi évben betegeiknek az orvosok. Ezzel az adattal – ha az európai országokat nézzük – a középmezőnyhöz tartozunk: Angliában is hasonló mennyiségű gyógyszer fogy, míg például a skandináv országokban jóval mértékletesebbek. Az antibiotikumok fontos gyógyszerek, szedésük életet menthet, de helytelen alkalmazásuk éppen ellenkező hatást vált ki.

hvg.hu Tech

A Holdon gyakorolnak a Mars-programra a NASA űrhajósai

Kedden láthatták először az érdeklődők a washingtoni National Mallban annak az űrhajónak a prototípusát, ami 2020-ban viszi majd az űrhajósokat a Holdra, 2030-tól kezdve pedig valószínűvé válik a marsra szállás is.

Medipress Plázs

Mézzel helyettesíthető majd az antibiotikum?

A méz, amit Kanadában is generációk óta használnak a fájós torkok kezelésére teában vagy forró vízben oldva, hamarosan az antibiotikumok helyére léphet a makacs fül-, orr- és torokfertőzések gyógyításában – olvasható egy új tanulmányban.