szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nimfaszentélyt fedeztek fel Bulgária északi részében, Veliko Tirnovó közelében.

A térségben jelenleg Nicopolis ad Istrum római város feltárása folyik, a szentélyre véletlenül, egy új vízvezeték lefektetése közben bukkantak a munkások - olvasható a Balkan Travellers angol nyelvű bolgár hírportálon. A helyszínre hívott régészek mészkőlapokkal kikövezett sétányt fedeztek fel, amely egy forráshoz vezet. Pavlina Vladkova ásatásvezető régész szerint ez az első ilyen szentély, amelyet a térségben felfedeztek.

A Nicopolis ad Istrum-i nimfakultusz eddigi egyetlen bizonyítékát a Kr.u. II. században, Septimus Severus római császár uralkodása alatt veretett pénzérmék szolgáltatták. Nicopolis ad Istrum városát Traianus római császár alapította 102-ben a dákok fölötti győzelem tiszteletére. Ennek nyomán Dáciát a birodalom új provinciájává tette, ahol gazdag bányákat szerzett, és nagy aranykincseket is zsákmányolt. Ez volt az ókori Róma utolsó nagy hódítása. A város Traianus, Hadrianus, Antonius Pius és a Severus-dinasztia alatt élte virágkorát, saját pénzérméket is veretett, amelyeken a városi közintézmények láthatók. Attila seregei 447-ben lerombolták, de a város valószínűleg már azelőtt, a 400-as évek elején elnéptelenedett. A VI. században erődítményként építették újjá, a korai bizánci korban a város püspöki székhely volt. Nicopolis ad Istrumot véglegesen az avarok pusztították el a VI. század végén, helyét a X-XIV. században egy középkori bolgár település foglalta el.

A nimfák természetistennők a görög mitológiában. Lakóhelyük szerint megkülönböztetik a vízi, valamint a völgyek, erdők és fák nimfáit. Egyes hagyományok szerint halhatatlanok, de többnyire hosszú életű halandóknak tekintik őket, akik gondozzák a természetet, felügyelik a nyáj egészségét, termékenységet hoznak, megérlelik a gyümölcsöket. Főbb istenek, például Artemisz, Dionüszosz kíséretéhez is tartozhattak. Kultuszuk széles körben elterjedt az antik világban, szentélyeik barlangokban, ligetekben és erdőkben álltak.
 


 



HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Bőrsejtekből hoztak létre egereket Kínában

Kínai kutatók hatékonyan programoztak vissza egerek bőréből nyert sejteket őssejtekké, amelyekből élő, egészséges állatokat hoztak létre - közölték a Nature tudományos folyóiratban csütörtökön megjelent tanulmányukban.

MTI Tech

A természet 7 csodája: bekerülhet a Fekete-erdő

A természet hét csodája közé kerülhet a Grand Canyon, a Nagy-korallzátony vagy a német Fekete-erdő, mivel egy globális közvélemény-kutatás bejuttatta őket a legesélyesebb 28 közé, a szavazás utolsó fordulójába.

MTI Tech

Földbecsapódás előtt felrobbannak a vízcseppek

A felhőket alkotó parányi vízcseppek egyesülésével keletkező esőcseppek a levegővel érintkezve esés közben egyenként deformálódnak és szétrobbannak - ezt francia tudósok fedezték fel, akinek a tanulmánya a Nature Physics című szakfolyóirat legfrissebb számában jelent meg.