Fényt és tömeget egyaránt elnyelnek a kozmosz titokzatos fekete lyukai, amelyeket a közvélemény egyszerre vél pusztító örvénynek és térkapunak. Kínai tudósok most jelentették be: laboratóriumi körülmények között létrehoztak egyet, igaz, csak elektromágneses sugárzást tudnak vele csapdába ejteni.
A kínai fekete lyukat a nanjingi Délkeleti Egyetemen hozta létre Qiang Cheng és Tie Jun Cui - a közel húsz centiméter átmérőjű korong pedig úgy képes elnyelni a felé irányuló összes elektromágneses sugárzást, hogy közben nem érzékelnek semmilyen, nagyobb fekete lyukra jellemző jelenséget sem. (Így például a Hawking-sugárzást sem, aminek értelmében a fekete lyuk "párolog", mert annak széléről folyamatosan távoznak a részecskék.)
Egy "hagyományos" fekete lyuk a magjában rejlő halott csillag gravitációs húzóerejével vonja be a fényt, a kínai kutatók minderre alternatív megoldást találtak. A képen is látható, hogy egy egyszerű fémlemezről van szó, amelyen hatvan koncentrikus kör került - mind a hatvan kör ún. metaanyagokból készült - olyan különleges anyagokból, amelynek tulajdonságait nem csupán fizikai alapanyaguk, hanem kialakításuk és anyagszerkezetük is megszabja.
Mindennek hatására a metaanyag-rezonátorok módosítják az elhaladó fény mágneses tulajdonságait, a fényt a lemez középpontja felé hajlítják és csapdába ejtik a lemezbe vésett labirintusszerű vájatokba. A lemezek nem pusztítják el az elnyelt fény energiáját, hanem tárolják, így a jövőben gyakorlatilag olyan napelempaneleket hozhatnánk létre ezen technikával, amik az elektromágneses spektrum minden egyes hullámhosszán képesek elnyelni az energiát.