szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Veszélybe sodorhatja az Egyesült Államok nyugati partvidékén honos örökzöld mamutfenyőket a parti köd vékonyodása - állítják kutatók.

Az amerikai tudományos akadémia folyóiratában PNAS megjelent tanulmány szerint nem világos, hogy természetes eredetű klímaingadozás vagy emberi tevékenység áll a jelenség hátterében; az ugyanakkor tény, hogy 1901 óta 56-ról 42 százalékra csökkent a ködös órák aránya, ami naponta mintegy 3 órás különbséget jelent.

A Csendes-óceán hideg vize és a kaliforniai szárazföld belseje felől áramló meleg levegő találkozása révén keletkező köd fontos szerepet játszik a növények nyári vízveszteségének pótlásában. A ködös órák számának megcsappanása nem valószínű, hogy közvetlenül az érett példányok kipusztulásához vezet, a kutatók inkább attól tartanak, hogy a facsemeték száma csökken majd számottevően.

Az örökzöld mamutfenyő (Sequoia sempervirens) a világ legmagasabb fafaja. A ma ismert legmagasabb növény, a Humboldt Redwoods Állami Parkban élő, 115,55 méteres Hyperion is ehhez a fajhoz tartozik.

Az örökzöld mamutfenyő magasságán és akár 7-8 métert is elérő törzsátmérőjén kívül korával is kitűnik: egyes példányok 2 ezer évnél is idősebbek.
A fafaj az Egyesült Államok nyugati partvidékének egy keskeny sávjában, Oregon állam délnyugati csücskében és Kaliforniában honos.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!