szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai genetikusok olyan tesztmódszeren dolgoznak, amelynek segítségével megállapítható, hogy elélhet-e valaki száz évig.

A hosszú életkor tesztje - így nevezi a New York Times azt az egyelőre csak hipotetikus módszert, amellyel előre meg lehetne állapítani, hogy valaki megéri-e a százéves kort. A tudósok jelenleg már 77 százalékos pontossággal tudják előrejelezni, hogy bizonyos génkombinációk megléte esetén van-e esély a százéves életkorra.

Természetesen azok, akik száz évig élnek, ugyanazoknak a hatásoknak vannak kitéve, mint akik nem érik meg ezt a kort. A különbség ezért elsősorban genetikai eredetű lehet a tudósok szerint. A Bostoni Egyetem két kutatója ezért azt vizsgálta, mely gének aktívabbak a hosszú életűeknek, és melyek azok a génkombinációk, amelyek elősegítik az idősebb kor elérését.

Elsősorban a betegségek elleni védekezésre szóló géneket vizsgálta Paola Sebastiani és Thomas T. Perls. A bostoni kutatók a Science magazinban teszik közzé ezen a héten téziseiket.

A százéves emberek genetikai állományát vizsgáló kutatók végül is 150 génvariációra bukkantak, amelyek a betegségek megelőzésében és a hosszú élet elérésében sikeresek lehetnek. A vizsgált százévesek háromnegyedében előfordultak ezek a variációk, amelyek korábbi kutatások alapján feltételezhetőek voltak. Ugyanakkor a két bostoni kutató is elismeri: a vizsgált alanyok 23 százalékánál még más tényezők is közrejátszhatnak, tehát további genetikai kutatásokra lesz szükség a fennmaradó génváltozatok megismerésére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Ugráló génjeink is egyediek

Sokkal gyakoribbak az ugráló géneknek is nevezett DNS-darabkák, mint azt eddig bárki hitte, és mindenkinél eltérő, egyéni mintázatot alkotnak - közölték amerikai kutatók.

MTI Tech

DNS-tanulmány is igazolja a zsidók földrajzi eredetét

Új kutatási eredmények szerint a zsidóknak közös genetikai eredetük van a ciprusiakkal és a drúzokkal, és a tanulmány igazolja a zsidó diaszpóra erős DNS-folytonosságát is, amely annak ellenére maradt fenn, hogy tagjai hosszú ideje távol élnek a Közel-Kelettől.