szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szabadon élő, megfigyelőkészülékkel megjelölt pingvinek életét a kutatások is veszélyeztetik: a megjelölt állatoknak kevesebb fiókája születik, és kisebbek a túlélési esélyeik, mint meg nem jelölt fajtársaiknak.

Egy, a Nature című tudományos folyóiratban megjelent cikk szerint kutatók tíz éven keresztül vizsgálták egy királypingvin-kolónia életét. Kutatásaik szerint a megjelölt állatok a környezet, illetve a klíma változásaira is eltérően reagáltak. A tudósok ugyanakkor kétlik a jelzőkészülékekkel gyűjtött adatok helytállóságát is.
A fémből vagy műanyagból készült készülékeket a királypingvinek úszószárnyára erősítik, a szerkezet segítségével pedig nagy távolságokból is követhetik az állat viselkedését és helyváltoztatását. 

Már az 1970-es éveken megfigyelték a kutatók, hogy a felerősített készülékek komoly sérüléseket is okozhatnak a pingvineknek és akadályozhatják őket az úszásban is: a berendezések ugyanis növelik a vízben az ellenállást, ezáltal növekszik az állatok energiafelhasználása. A jelölések hosszú távú hatása egyelőre még a kutatók között is vitákat vált ki. Claire Saraux, a Strasbourgi Egyetem munkatársa kollégáival ötven jelölt és ötven jelöletlen pingvin viselkedését és szaporodását vizsgálta az Antarktisz egyik szigetén költő királypingvin-kolóniában (Aptenodytes patagonicus). 

A megfigyelés eredményeként megállapították, hogy a megjelölt állatok tíz év alatt 39 százalékkal kevesebb fiókát költöttek, mint jelöletlen társaik, túlélési arányaik pedig 16 százalékkal csökkentek. Elsősorban a gyengébb pingvinek szenvedtek a készülékek miatt. A megjelölt pingvinek később fognak hozzá a tojások kiköltéséhez is, átlagosan 16 nappal. Számukra a táplálékkeresés is több időt vesz igénybe az úszás nehezítettsége miatt. Mindez csökkenti a költés sikerét is - fejtették ki a tudósok, akik megállapították, hogy a megfigyelt hatások több éven át tartanak. Ez ellentmond az eddigi feltételezéseknek, amelyek szerint a pingvinek idővel hozzászoknak a jelzőkészülék viseléséhez. 

Végül a kutatók megvizsgálták, hogyan reagál a két pingvincsoport a klímaváltozásra. Eredményeik szerint a melegebb években a megjelölt állatok később látnak hozzá a tojások költéséhez, mint a jelöletlen pingvinek. A víz hőmérsékletének megváltozása is különböző mértékben befolyásolta a két csoportot.  A kutatók, akik a jelzőkészülékek segítségével vizsgálják a klímaváltozás pingvinekre gyakorolt hatását, magukkal a készülékekkel befolyásolják az állatok viselkedését - mondták ki a szerzők a Nature című szaklapban megjelentetett tanulmányukban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!