szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az emberi agy mintegy tíz százalékot zsugorodott az elmúlt 30 ezer évben, ami a tudósok szerint azt jelzi, hogy az evolúció során hatékonyabbá válik agyunk.

A modern ember (Homo sapiens) átlagos agytérfogata 1500 köbcentiméterről 1359 köbcentiméterre, egy teniszlabda méretével csökkent ez idő alatt. A nők - egyébként átlagosan kisebb - agytérfogata arányaiban ugyanennyivel lett kisebb. Az agytérfogat megállapításához Európában, a Közel-Keleten és Ázsiában fellelt koponyákon végeztek méréseket.

Mint John Hawks, a Michigani Egyetem kutatója a Discover magazinnak elmondta, egy "evolúciós pillanat" alatt ment végbe az emberi agy ilyen mértékű zsugorodása. Az antropológusok szerint minél nagyobb és erősebb az ember, annál több szürkeállományra van szüksége.

David Geary, a Missouri Egyetem pszichológia professzora 1,9 millió évestől 10 ezer évesig tanulmányozta őseink és rokonaik előkerült koponyáit. Munkatársaival úgy találta, hogy az agy mérete csökkent, ahogy a népességsűrűség nőtt. "Amint az összetettebb közösségek kialakultak, az agy kisebb lett, mert az embereknek nem kellett olyan eszesnek lenniük ahhoz, hogy életben maradjanak" - magyarázta Geary a francia hírügynökségnek.

A méret csökkenése azonban Brian Hare, a Duke Egyetem antropológusa szerint nem azt jelenti, hogy a modern ember butább lenne, mint elődei, hanem inkább azt, hogy az intelligencia összetettebb formáit fejlesztette ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

A halfogyasztás segítette elő az emberi agy fejlődését

A halfogyasztás segítette elő az emberi agy robbanásszerű fejlődését kétmillió évvel ezelőtt - vélekedik az a nemzetközi kutatócsoport, amely 2004 óta végez feltárásokat Kenya északnyugati részén, a Rudolf-tó (Turkana-tó) keleti partján.

MTI Tech

Agyi kontroll a számítógépek felett

Olyan egyedi agysejtek működését írták le amerikai kutatók, amelyek segítettek eldönteni, hogy melyik tárgy vagy fogalom volt vonzóbb az önkéntes résztvevők számára.

hvg.hu Tech

Isten nyakába emberi agyat festett Michelangelo?

Az emberi agynak, pontosabban inkább az agytörzsnek az anatómiai rajzát vélik felfedezni amerikai szakértők a Sixtus-kápolna mennyezetfreskóján, Michelangelo világhírű alkotásán.